Lokalnie jest… fajnie. Zakochaj się w regionie. Trzebiatów
Pierwszego dnia wiosny uczniowie klasy II b z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach wyruszyli do Trzebiatowa, aby poznać dziedzictwo kulturowe i historyczne miasta i regionu.
Pierwszym punktem programu był kompleks muzealno-kulturowy w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury. Na uczestnikach wyjazdu siedziba ośrodka – Pałac Książęcy, którego historia sięga XIII wieku – zrobiła ogromne wrażenie artystyczne. Młodzież zainteresowały bogate zbiory historyczne z różnych epok, ilustrujące życie codzienne mieszkańców Trzebiatowa. Ponadto w ośrodku znajduje się ciekawa wystawa pracy poznańskiej artystki – Katarzyny Słuchockiej – pt. „e-mocje” oraz twórców silnie związanych z miastem i regionem, m.in. Feiningera oraz Laabsa. Zwieńczeniem wizyty w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury była gra pałacowa, która pozwoliła uczniom utrwalić zdobytą wiedzę.
Kolejnym punktem wycieczki stała się eksploracja miasta. Po najciekawszych zakątkach Trzebiatowa oprowadził swoich rówieśników Kacper Ładyżyński. Młodzież zwiedziła m.in. kościół pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny z XIV wieku. Ten imponujący sakralny obiekt – jeden z najwyższych na Pomorzu Zachodnim – pozwolił młodzieży utrwalić wiadomości z zakresu wiedzy o stylach architektonicznych średniowiecza. W programie nie zabrakło osławionych w regionie murali (z wiodącym motywem miasta – Słoniem Rembrandta) oraz murów obronnych z Basztą Kaszaną. W nawiązaniu do historii baszty Kacper przytoczył koleżankom i kolegom legendę, wg „której miska gorącej kaszy, którą zajadał się jeden z obrońców pełniących nocną straż, spadła na głowy skradających się gryfickich wojów. Krzyki oparzonych wrogów zaalarmowały trzebiatowian, którzy, w obliczu grożącej im utraty dobytku i życia, wspólnie odparli atak”. W taki oto sposób kasza ocaliła miasto (dzisiaj ten moment upamięta również mural).
W rozbudzaniu zainteresowań własną przeszłością i kulturą lokalną wielką rolę odgrywa szkoła. Wyjazd pozwolił uczniom lepiej zrozumieć otaczającą ich rzeczywistość i poznać przeszłość regionu: – Słyszałem o obchodach Święta Kaszy w Trzebiatowie, ale nie wiedziałem, że to święto związane jest z historycznym konfliktem między gryficzanami i trzebiatowianami – powiedział jeden z uczestników wycieczki. – Miło, że dzisiaj razem w tym dniu zajadamy się kaszą i żyjemy w przyjaźni.
Uczestnicy wycieczki z całego serca pragną podziękować personelowi Trzebiatowskiemu Ośrodkowi Kultury – paniom Beacie Frąckowiak, Annie Rzepeckiej oraz Marcie Górskiej – za gościnność, organizację ciekawej lekcji historii i kultury oraz wszystkie upominki i nagrody.
Komentarze (13)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Ciekawe
odpowiedzIle prawdy w tych wszystkich legendach?
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Mariusz
Każda legenda wpisuje w autentyczne wydarzenia lub postacie element fantastyczny, nieprawdopodobny. W ten sposób mogła pełnić funkcję poznawczą, opisując i tłumacząc zjawiska. Może też pouczać, nieść jakieś prawdy moralne. Pytanie, czemu miała służyć ta o misie gorącej kaszy? Może chodzi o zacieśnianie więzi trzebiatowian i budowanie wspólnoty? Tak czy inaczej - wyróżnia miasto na tle innych właśnie tą legendą :)
MOJE MIASTO
odpowiedzAch moje miasto rodzinne , miejsce rodzinnych schadzek Podziwiam walącą się starą Baltonę , obok której mieszkał mój dziadek . Obok dołu przy kościele ma ciotka mieszkała , gdzie butelki skupował Piórkowski Pamiętam jak chlebem z piekarni wieczorem pachniało . W tym mieście spędziłem dzieciństwo beztroskie
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
L
odpowiedzWizyta w kompleksie kulturalni muzealnym już na wstępie pogłębia kompleksy gryficzan. Potem już tylko gorzej. Trzebiatów ma co pokazać, jest najpiękniejszym miastem w pasie pobrzeża. I możemy być dumni z tego że tu mieszkamy. Żeby jeszcze miasto miało gospodarza z prawdziwego zdarzenia.
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
jarek
jak myslalem. Zero konkretow, tylko hejcik.
Jarek
Powaznie? Czym czepakowo przewyzsza gce? Ale tak szczerze i powaznie. Prosze.
Piwko
odpowiedzPoznali lokalnych pijakow, złodzieji oraz panie 😉 . Nie oddalać się 🤣 .
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Aaaaaaaaauuuuuuuuuu !!!!!!!!
odpowiedzMEEEEEFFFFFEEEEEDDDRRRROOOOONNNN!!!!!!!
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Emo
odpowiedzPan Makarewicz. Wszystko wam obieca . Widać jak jest fajnie w Rocca pool spa
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
jarek
odpowiedzwycieczka do zabytkow ok, ale ogladac bohomoazy na bydynkach?
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Mariusz
Te murale wnoszą trochę kolorytu do miasta i opowiadają w przystępny sposób o jego historii i kulturze. Nie nazwałbym tego bohomazami, chociaż nie jestem ekspertem od sztuki. Po prostu się podobają, rozumiem, że nie każdemu.
On
odpowiedzObiecanki ,pienadze ,wengiel i dobrobyt . Pieniadze z unii europejskiej, kłamac ,kłamac . Dwa razy obiecac to jak dbać. Przekleta koalicja z PO .
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
UON
ON - przyjaciel Putina ?