Lokalnie jest Fajnie

2020-07-17 13:20
Katarzyna Adamiak
2020-07-17 13:20

Lokalnie jest Fajnie - to najnowsze przedsięwzięcie realizowane przez Stowarzyszenie „Z Pomysłem”, którego celem jest m.in. promocja świadomych wyborów konsumenckich i dokonywanie zakupów u lokalnych producentów.

Kupowanie lokalnych produktów ma same zalety i jest bardzo istotne dla rozwoju lokalnej gospodarki i społeczności. Wiedzą o tym, członkowie Stowarzyszenia „Z Pomysłem”, którzy pod hasłem Lokalnie jest Fajnie zachęcają do dokonywania zakupów u lokalnych producentów

- Lokalnie jest Fajnie, to również nazwa projektu realizowanego przez nas i próba określenia koncepcji zachowań konsumentów, czyli nas wszystkich. Realizując ten projekt chcemy zwrócić uwagę na to, jak ważne w obecnym świecie są pojedyncze wybory, których dokonujemy każdego dnia - mówi Tomasz Aniuksztys prezes Stowarzyszenia „Z Pomysłem”. - Nasze codzienne wybory, to ważny impuls dla rozwoju lokalnej gospodarki. Możemy zatem naszymi zakupami ją wspierać lub nie. Możemy pomagać małym producentom, ale też przyczyniać się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska i redukcji odpadów – przekonuje Tomasz Aniuksztys.

Członkowie Stowarzyszenia „Z Pomysłem” są przekonani, że dzięki projektowi, uda się - z jednej strony - wypromować świadome wybory konsumenckie i lokalne zakupy, z drugiej zaś - przedsięwzięcie pozwoli na ograniczenie skutków pandemii i spowolnienia gospodarczego.

Projekt "Lokalnie jest Fajnie" jest współfinansowany ze środków programu „Społecznik na lata 2019-2021 - Program Marszałkowski” #ProgramSpołecznik #PomorzeZAchodnie #KARRSA #SpołeczniknaRatunek

10 powodów, dla których warto kupować lokalnie

1. Wspierasz siebie. Badania pokazują, że gdy kupujesz lokalnie, do innych lokalnych firm, dostawców usług i rolników trafia znacznie więcej Twoich pieniędzy. A to wzmacnia ekonomiczne podstawy całej społeczności.

2. Wspierasz lokalne społeczności. Organizacje pozarządowe otrzymują średnio o 250% większe wsparcie ze strony drobnych przedsiębiorców niż wielkich firm.

3. Utrzymujesz wyjątkowość naszej wspólnoty. Gdy kupujemy lokalnie, jemy lub bawimy się, sprawia to, że w naszej wspólnocie czujemy się bardziej jak w domu. Biznesy, które są jedyne w swoim rodzaju, to integralna część wyjątkowości miejsca, w którym żyjemy. Zyskuje również turystyka. „Ludzie, wyjeżdżając na wakacje, szukają miejsc, które będą jakieś, a nie jakiekolwiek".

4. Dbasz o środowisko. Lokalne firmy zaopatrują się lokalnie, co redukuje transport. Oznacza to, że mniej przyczyniają się do kłopotów komunikacyjnych, zanieczyszczeń środowiska i utraty naturalnych siedlisk zwierząt.

5. Tworzysz miejsca pracy. Drobne przedsiębiorstwa są największymi pracodawcami w skali kraju i w każdej wspólnocie, zapewniając więcej miejsc pracy dla lokalnych mieszkańców.

6. Cieszysz się lepszą obsługą. Lokalne firmy zatrudniają ludzi, którzy więcej wiedzą o sprzedawanych produktach i mają czas, by poznać klientów.

7. Inwestujesz we wspólnotę. Lokalni przedsiębiorcy żyją zwykle w tej samej okolicy, rzadziej ją opuszczają, dzięki czemu chętniej wspierają lokalne inicjatywy.

8. Wiesz skąd jesz. Produkty kupione lokalnie będą zdecydowanie mniej przetworzone. Będą zawierać mniej chemii, a więcej substancji odżywczych dla naszego organizmu. Po drugie żywność z bazaru jest zdecydowanie bardziej świeża niż ta, która musiała przebyć długą drogę i spędzić trochę czasu w chłodni.

9. Kupujesz to, czego chcesz Ty sam. Rynek z setkami małych biznesów jest, na dłuższa metę, najlepszą drogą do innowacji i niskich cen. Ogromna liczba takich firm, które oferują produkty nie w oparciu o ogólnokrajowe plany sprzedaży, lecz kierują się własnym interesem i potrzebami lokalnych nabywców, gwarantuje znacznie szerszy wybór towarów.

10. Wspierasz lokalny rozwój. Badania pokazują, że w coraz bardziej homogenicznym świecie przedsiębiorcy i wykwalifikowani pracownicy chętniej inwestują i osiedlają się we wspólnotach, które zachowały swój wyjątkowy charakter.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!