Licówki – estetyka i funkcjonalność w jednym. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

2023-09-01 9:06
Artykuł sponsorowany/materiał partnera
2023-09-01 9:06

W ramach stomatologii estetycznej podejmuje się różne działania, które mają zwiększyć estetykę uśmiechu pacjenta, ale nie oznacza to, że dentyści skupiają się wyłącznie na kwestiach kosmetycznych. Najlepszym tego przykładem są licówki, które nie tylko pozwalają na uzyskanie pięknego uśmiechu, ale i są w pełni funkcjonalne. Sprawdźmy, dlaczego właściwie warto zdecydować się na ich zastosowanie.

Czym są licówki?

Uśmiech może być wizytówką człowieka, o ile właściwie o niego zadbamy. W przypadku nowoczesnej stomatologii jest to możliwe dzięki zastosowaniu różnych metod zwiększania estetyki uzębienia. Stomatolog może zaproponować, np. założenie licówek. To uzupełnienie protetyczne mające postać cienkiej warstwy ceramiki lub materiału kompozytowego. Licówki przeznaczone są do osadzenia na wargowej, zewnętrznej części zęba.

Rodzaje licówek

Na ogół licówki są wykonywane z zastosowaniem materiałów ceramicznych, ale powstają również z kompozytów. W szczególnych przypadkach, zwłaszcza przy rozwiązaniach tymczasowych, przygotowywane są licówki akrylowe. Na ogół znajdują zastosowanie w momencie, gdy pacjent czeka na stałe uzupełnienie protetyczne lub wykonanie innych, trwalszych licówek docelowych. W odróżnieniu od kompozytowych czy porcelanowych, nazywanych również ceramicznymi, licówki akrylowe charakteryzują się znacznie większą grubością, dlatego ich noszenie przez dłuższy czas może okazać się po prostu niewygodne.

Inaczej wygląda to w przypadku licówek ceramicznych czy kompozytowych. Ceramiczna jest najbardziej estetyczna i trwała – szacuje się, że może być z powodzeniem noszona przez pacjenta przez 10-15 lat bez konieczności wymiany. Z kolei zaletą licówek kompozytowych jest krótki czas ich wykonania, niższa cena i prostota zmiany kształtu i koloru, w celu jak najlepszego dostosowania do zgryzu i potrzeb pacjenta.

Powody zastosowania licówek

Najczęściej licówki są zakładane dla poprawy wyglądu zębów głównie w odcinku przednim. To najmniej inwazyjna metoda, która pozwala na korektę kształtu i koloru uzębienia. Dzięki zastosowaniu licówek można uniknąć zastosowania koron metalowo-ceramicznych czy ceramicznych, zwłaszcza w przedniej części zębów. Założenie licówek jest też mniej inwazyjne, a co za tym idzie – wiąże się z potencjalnie mniejszą liczbą możliwych powikłań w leczeniu.

W praktyce stomatologii estetycznej licówki zakłada się u pacjentów, którzy chcą ukryć nieestetyczne przebarwienia koron czy dokonać korekty kształtu zęba. Licówki pozwalają na odbudowę częściowo utraconego uzębienia. Stomatolog może zaproponować wykonanie licówek, jeśli pacjent chciałby zlikwidować przerwę między górnymi jedynkami, czyli diastemę.

Licówki przywrócą też, przynajmniej częściowo, funkcjonalność uzębienia. Wszystko dlatego, że pozwalają na wydłużenie zbyt krótkich zębów, skorygowanie ukruszenia, ułamania i pęknięcia szkliwa. Korygują także estetycznie zaburzenia rozwojowe na powierzchni wargowej zębów i nieprawidłowości położenia zęba w łuku.

Jak przebiega leczenie z wykorzystaniem licówek?

Jeśli pacjent decyduje się na założenie licówek, będzie to wymagało od niego odbycia co najmniej kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. Pierwszym krokiem jest konsultacja stomatologiczna, która ma na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań albo czynników ryzyka w leczeniu. Stomatolog, zanim założy licówki, musi wyleczyć ubytki próchnicowe i choroby przyzębia, a także oczyścić zęby z kamienia i osadu.

Następnie w znieczuleniu miejscowym lekko zeszlifowuje ząb i pobiera wycisk protetyczny, który kierowany jest do laboratorium, gdzie powstaje licówka porcelanowa lub z kompozytu. Jest ona idealnie dopasowana do specyficznej budowy jamy ustnej pacjenta. Na koniec licówki są przyklejane do zębów z wykorzystaniem wytrzymałego cementu.