Lekarze będą leczyć ból. Jest rozporządzenie MZ
Na wczorajszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o nowym rozporządzeniu, które określa i wprowadza standard przy rozpoznawaniu, leczeniu i monitorowaniu bólu, niezależnie od jego przyczyny.
- To bardzo ważny dokument dla 8,5 mln. dorosłych osób, które cierpią z powodu bólu przewlekłego. Do bólu nie można się przyzwyczajać, trzeba go leczyć – podkreśla minister zdrowia Adam Niedzielski podczas briefingu prasowego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.
Jak wynika z badań, w Polsce na ból przewlekły cierpi 27 procent dorosłych osób. Co piąta z nich deklaruje, że nie byłaby w stanie tolerować silniejszego bólu.
- Od lat chcemy, by u każdego chorego ból był traktowany jako piąty parametr życiowy i był w dokumentacji medycznej jak na przykład pomiary temperatury czy ciśnienia tętniczego – wskazuje dr n.med. Magdalena Kocot-Kępska, Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu.
Standard organizacyjny leczenia bólu w warunkach ambulatoryjnych to efekt współpracy Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, Fundacji Eksperci dla Zdrowia z Ministrem Zdrowia.
- Rozporządzenie to gwarancja uprawnień pacjenta do leczenia bólu, niezależnie od przyczyny, wieku czy miejsca zamieszkania – mówi Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
- Rozporządzenie nakłada obowiązek postępowania z pacjentem z dolegliwościami bólowymi według określonych zasad – wyjaśnia minister Niedzielski.
Pierwszym elementem standardu jest ocena bólu przez wywiad lekarski i badania. Wywiad powinien koncentrować się na przyczynach i natężeniu bólu (z użyciem określonych rozporządzeniem skal), charakterze i okolicznościach jego występowania, dotychczasowym leczeniu, dolegliwościach wynikających z bólu oraz ich wpływie na jakość życia.
- Bardzo istotne jest badanie pacjenta. Podczas tego badania lekarz może znaleźć potwierdzenie objawów bólowych opisywanych przez pacjenta w wywiadzie – mówi dr n. med. Magdalena Kocot-Kępska.
Do historii choroby pacjenta, zgodnie z nowym rozporządzeniem, musi być dołączona karta oceny natężenia bólu. Jest to obligatoryjny element dokumentacji medycznej. Wywiad z pacjentem będzie więc bardziej szczegółowy i odnotowany w dokumentacji medycznej.
- Rozporządzenie podniesie standard życia milionów osób zmagających się z bólem – ocenia konsultant krajowa medycyny rodzinnej prof. Agnieszka Mastalerz-Migas.
Wypracowany standard pozwoli monitorować skuteczność leczenia oraz ocenić stopień satysfakcji pacjenta z leczenia przeciwbólowego.
tekst i zdjęcia: Ministerstwo Zdrowia
Komentarze (8)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Hedryk
odpowiedzJak z bólem. To miło przyjmą prywatnie
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Bogdan
odpowiedzA krawiec będzie szył ubrania 😭
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Ewa
Bezsens-glupie porównanie.Jak chwyci jakąś dolegliwość,to pierwszy do lekarza,nie do krawca.
Mietek
odpowiedzPrzez dwa lata brali kasę za nic a teraz za leczenie się biorą , będą leczyć ból dupy
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Berta
odpowiedzA co do tej pory robili
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
A.
odpowiedzTu nie chodzi o ból zęba czy paluszka skaleczonego. Tu chodzi o ból przewlekły, np. po urazach kręgosłupa czy bóle onkologiczne. Te bóle zresztą są leczone, niezbyt dobrze jest to zorganizowane i mam obawy, że kolejne rozporządzenie jeszcze bardziej zepsuje to, co jest. Jak zwykle zresztą.
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Mariusz
odpowiedzJuż to widzę nawet prostych tanich badań wykluczających nie chcą robić a mają leczyć ból który nie jest łatwy do diagnozy
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Kaz
odpowiedzA co do teraz nie leczyli pacjentów z bólem?
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!