Lapidarium na cmentarzu w Goleniowie skompletowane. Wszystko w jednym miejscu

2022-06-03 12:26
Paweł Palica
2022-06-03 12:26

Zakończył się, przynajmniej na razie, proces tworzenia na cmentarzu komunalnym w Goleniowie lapidarium, w którym złożone są znalezione na terenie Goleniowa fragmenty poniemieckich nagrobków.

ZDJĘCIE 1 z 4

Lapidarium to powstało w październiku 2020 roku, gdy z inicjatywy Wojciecha Jandy ze Stowarzyszenia Eksploracji Historycznej "Biały Grosz" na cmentarz zostały zwiezione, a następnie wyeksponowane przy jednej z głównych alej płyty nagrobne i inne kamienne elementy, które udało się wydobyć spod ziemi i zabezpieczyć w trakcie remontu drogi pomiędzy Żółwią Błocią a Niewiadowem (w czasach PRL zostały one wykorzystane do utwardzenia podmokłego gruntu).

Niedawno proces tworzenia lapidarium został zakończony. Uzupełniono je bowiem o fragmenty nagrobków znalezione kilka lat temu przez ekipę "Białego Grosza" w parku przy ul. Wojska Polskiego, a także podczas rewitalizacji parku przy ul. Szczecińskiej. Obecnie goleniowskie lapidarium składa się z kilkudziesięciu "pamiątek" po przedwojennych mieszkańcach niemieckiego Gollnow.

Komentarze (3)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

03.06.2022 22:50

"Biały Grosz" należałoby wesprzeć w działaniu, docenić i nominować do nagrody, np. do Nagrody Barnima. Spróbuję wcielić pomysł w życie.

04.06.2022 13:15

NASI WŁODARZE ZA NASZE PIENIĄDZE TWORZĄ LAPIDARIA NIEMCOM- A ONI STWORZYLI NAM O ILE MOGĘ TAK NAZWAĆ LAPIDARIA W OBOZACH KONCENTRACYJNYCH- UWAŻAM TO POSUNIĘCIE ZA IDIOTYCZNE- ALE TO CAŁA PLATFORMA,LUDZIE NA USŁUGACH NIEMIECKICH

Don

04.06.2022 13:15

Tu żyli i tu zostały ich szczątki doczesne, które należy uszanować. Nie ich sądzić za obozy koncentracyjne. Pamięć o przeszłości ma różne oblicza. Tej zapisanej w lapidariach trzeba dać ludzki wymiar.