Kościoły z finansowym wsparciem gminy

2020-09-10 6:10
Sylwester Wasiak
2020-09-10 6:10

Dwa kościoły z gminy Goleniów wpisane do rejestru zabytków otrzymały wczoraj z miejskiego budżetu wsparcie łącznie w wysokości 50 tysięcy złotych. Zobaczcie, które kościoły i na co otrzymały dotację.

Kościół parafialny p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Borzysławcu
Parafia decyzją Rady Miejskiej w Goleniowie otrzyma 30 tysięcy dotacji na remont witraży, kończący inwestycję. Jak można przeczytać w uzasadnieniu witraże kościoła posiadają ołowiane profile o umiarkowanym stopniu skorodowania, a kitowanie jest w znacznym stopniu wykruszone, co sprawia, że siatka spoin ołowianych jest niestabilna. Taki stan może powodować pęknięcia szkieł oraz postępujące niszczenie witraży. Ponadto witraże są niedokładnie wpasowane w otwory okienne, a część witraży ma uszkodzone przeszklenia. Z uwagi na powyższe, witraże wymagają podjęcia prac remontowych i konserwatorskich.
Kościół filialny p.w. św. Stanisława Kostki w Podańsku (na zdjęciu)
Kościół od 2016 roku decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Powiecie Goleniowskim wyłączony jest z użytkowania. Od tego czasu trwają prace remontowo-konserwatorskie. Przyznana przez Radę Miejską dotacja w wysokości 20 tysięcy złotych wesprze pozyskanie środków z innych źródeł, w ramach których zaplanowano wykonanie remontu zabytkowej stolarki okiennej i witraży, zakończenie pracy przy instalacjach elektrycznych i przeciwpożarowych oraz odmalowanie wieży kościoła.

 

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!