Kolejne wyzwania przed orkiestrą Wood&Brass Band

2023-11-14 10:30
Sylwester Wasiak
2023-11-14 10:30

Z Krzysztofem Sypieniem, dyrektorem orkiestry Wood@Brass Band rozmawiamy o planach na nadchodzący 2024 rok oraz rotacji, jaka następuje w składzie orkiestry.

- Minęło już kilka miesięcy od Waszego występu w Mistrzostwach Świata w USA. Można zatem pokusić się o pierwsze wnioski, czy poza ogromnym doświadczeniem, które zdobyliście, dostrzega Pan obecnie jeszcze inne korzyści?
- Wyjazd orkiestry do USA był dużym wyzwaniem muzycznym i organizacyjnym. Poza doświadczeniem z całą pewnością wartością dodaną są nawiązane kontakty, które stwarzają dla nas nowe szanse i możliwości.

- Z perspektywy czasu można również podsumować ten wyjazd logistycznie i finansowo. Wszystko poszło zgodnie z planem?
- Wyjazd zrealizowaliśmy zgodnie z założeniami muzycznymi, organizacyjnymi i budżetowymi, choć nie obyło się bez niespodziewanych trudnych okoliczności takich jak konieczność poradzenia sobie przez pierwsze dni pobytu w USA bez bagaży oraz instrumentów muzycznych zagubionych przez linię lotniczą. Po 2 tygodniach pobytu za oceanem do Polski wróciliśmy skrajnie zmęczeni, jednak szczęśliwi, cali i zdrowi, a to najważniejsze. Koszt wyjazdu sięgnął kwoty 500 tys., którą zgromadziliśmy dzięki wsparciu płynącemu od wszystkich Gmin Powiatu Goleniowskiego oraz Województwa Zachodniopomorskiego, lokalnych sponsorów, a także darczyńców takich jak Fundacja Banku BGK „Most The Most”. Wszystkim, którzy nam zaufali i wsparli projekt, jesteśmy bardzo wdzięczni i serdecznie im dziękujemy. Podziękowania chciałbym skierować również do rodziców członków orkiestry zaangażowanych w przygotowania wyjazdu do USA.

- Jak wygląda obecnie funkcjonowanie orkiestry? Czy jej skład jest kompletny, czy nastąpiła rotacja?
- Rotacja w grupie młodzieżowej jest nieunikniona i wpisana w charakter funkcjonowania tego typu zespołu. Choć pierwsze nabory w tym roku szkolnym już przeprowadziliśmy, jesteśmy cały czas otwarci na nowych chętnych do dołączenia do naszych szeregów. Mile widziane są osoby od 10 roku życia, również te, które nie miały nigdy wcześniej do czynienia z grą na instrumencie czy tańcem, a chciałby rozpocząć przygodę wspólnie z nami. Wystarczy zgłosić się do Goleniowskiego Domu Kultury i zasięgnąć szczegółowych informacji.

- Jakie macie plany na najbliższe miesiące?
- Obecnie skupiamy się na regularnej pracy u podstaw z dotychczasowymi oraz dopiero przyjętymi członkami orkiestry, przygotowujemy nowy repertuar muzyczny, niedługo przystąpimy do zajęć choreograficznych dla wszystkich członków zespołu.

- Czy w planach jest już może jakiś wyjazd w 2024 roku?
- W roku 2024 planujemy udział w dwóch konkursach muzycznych. Pierwszy z nich to finał Mistrzostw Świata organizacji WAMSB, który tym razem odbędzie się w Rastede w północnych Niemczech. Drugi, to wyjątkowy festiwal w Zurychu w Szwajcarii, który z częstotliwością raz na pięć lat odbędzie się właśnie w przyszłym roku. Zaproszenie do Szwajcarii otrzymaliśmy podczas tegorocznego pobytu w USA.

- Kiedy najszybciej mieszkańcy naszego powiatu będą mogli obejrzeć Wasz występ?
- W imieniu całej społeczności orkiestrowej serdecznie zapraszam do udziału w przygotowywanym przez nas wydarzeniu zaplanowanym na sobotę 16 grudnia. O szczegółach będziemy informować wkrótce.

 

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!