Kolejne interwencje strażaków przy wypalaniu traw. To bardzo niebezpieczny proceder

2021-03-26 19:36
Adam Litwinowicz
2021-03-26 19:36

Praktycznie każdego dnia strażacy wyjeżdżają do gaszenia palących się traw i nieużytków rolnych. Podobnie było również dzisiaj, kiedy strażacy z Trzebiatowa musieli interweniować już dwukrotnie.

Wypalanie traw to bardzo niebezpieczny proceder. Ma on negatywne skutki dla flory i fauny. Strażacy od wielu lat apelują i wyraźnie zaznaczają, że to zjawisko jest bardzo negatywne. Obok niebezpieczeństwa dla środowiska naturalnego może mieć negatywne skutki dla człowieka i jego inwentarza. Interwencja strażaków z Trzebiatowa była błyskawiczna, ale przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, szczególnie silnym wietrze, ogień mógł przedostać się na pobliskie drzewa oraz zabudowania znajdujące się na działkach. Wypalanie traw niesie również za sobą skutki prawne. Osobie, której udowodnione zostanie podłożenie ognia grozi w zależności od rozmiarów skutków nawet do 10 lat wiezienia.

- Zakaz wypalania traw uregulowany jest w kodeksie wykroczeń i za ten czyn grozi grzywna do 5000 złotych. Za naruszenie przepisów przeciwpożarowych grożą surowe sankcje: Art. 82, § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971r. kodeksu wykroczeń  – zaznacza Zbigniew Frąckiewicz, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gryficach.

W zależności od skutków jakie z niego wynikną ten czyn może zostać uznany jako przestępstwo, a wtedy reguluje go kodeks karny. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. kodeks karny stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”. Dodatkowe sankcje zagrażają osobom, które doprowadziły do czyjejś śmierci – kara nawet do 12 lat więzienia.

Komentarze (2)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

27.03.2021 18:00

Żeby ukarać kogoś finansowo trzeba wiedzieć kto podpala,a ci co to wiedzą to i tak nie udostępnią takiej informacji.Walka z wiatrakami.

27.03.2021 07:55

Co rok ten sam problem. Nic nie dociera do idiotów. Chyba tylko kary finansowe.