Kolejna inwestycja ZWiK na terenie gminy Trzebiatów

2021-04-07 17:36
Adam Litwinowicz
2021-04-07 17:36

Na odcinku Mrzeżyno — Trzebusz (wzdłuż drogi) prowadzona jest kolejna inwestycja Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Trzebiatowie. Jest to budowa i modernizacja sieci kanalizacji sanitarnej.

ZDJĘCIE 1 z 2

Projekt obejmuje remont kapitalny kolektora ciśnieniowego rurociągu kanalizacji sanitarnej na odcinku 4,1 km, w tym około 100 metrów przecisku sterowanego będzie biegło pod Starą Regą (obecnie rurociąg ciśnieniowy jest poprowadzony nad rzeką-co stwarza określone trudności i niedogodności nie tylko dla jego eksploatacji), budowę dodatkowych studni rewizyjnych na trasie rurociągu i remont 10 istniejących studni, a także wymianę dwóch wysokowydajnych pomp w centralnej przepompowniami ścieków w Mrzeżynie. Zakończenie zadania planowane jest do końca października 2021 r.


- Kilka lat temu nastąpiła awaria tego rurociągu, a jest to jedyna rura zasilająca oczyszczalnie ścieków. Jest to tak naprawdę jedyna istniejąca rura odprowadzająca ścieki z Mrzeżyna-tłumaczy Renata Bielaszewska-Mamzer, prezes ZWiK w Trzebiatowie. - Jest to ostatni etap projektu, który został już zapoczątkowany w 2016 r. i nosił nazwę „Rozbudowa i modernizacja komunalnej oczyszczalni ścieków w Trzebiatowie” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020". Jest to pierwszy z zaplanowanych etapów zabezpieczających gospodarkę ściekową w Mrzeżynie. Drugi etap zakłada budowę drugiej nitki. Ten projekt jest już zaplanowany, wyszacowany, ale na razie nie ma to środków. Będzie ona biegł wzdłuż byłego nasypu wąskotorowego w kierunku Robów, Bieczyna-dodaje.


Renata Bilaszewska-Mamzer zaznacza, że inwestycja, której głównym zadaniem jest zabezpieczenie Mrzeżyna przed awariami i która wymagała remontu, jednak nie wyklucza dołączenia do niej kolejnych inwestycji powstających na tym odcinku.


 

Komentarze (9)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Mała MI

odpowiedz
07.04.2021 23:18

Trzymamy kciuki za realizacje tej jak i kolejne inwestycje, których Pani Prezes "nie wyklucza dołączenia do niej kolejnych inwestycji powstających na tym odcinku" . Jednak póki co, to trzeba jasno powiedzieć, że jest to realizacja inwestycji, na którą zarówno środki finansowe z UE oraz przetarg i wybór wykonawcy przeprowadził stary prezes. Chętnie pogratuluje każdej takiej lub większej inwestycji nowej Pani Pani Prezes, jeśli to Ona zdobędzie na nią środki z UE i zrealizuje ją samodzielnie od A do Z. Powodzenia.

Ciekawska

odpowiedz
07.04.2021 20:41

To teraz przekonamy się jak projekty będzie pisała nowa pani prezes

Wacek

odpowiedz
07.04.2021 20:12

W Trzebiatowie ak śmierdziało , tak śmierdzi i chyba będzie jeszcze lepiej śmierdziało, bo będzie więcej ścieków z Mrzeżyna . Tak to widzę , a jak to widzi Pani Prezes? że grzecznie zapytam..(z wyjątkiem świąt bo ZWIK nie pracuje)

Mieszkaniec

odpowiedz
08.04.2021 07:23

Rurociąg pękł w zeszłym roku między Mrzeżynem na Trzebuszem. Nikt nie wie ile czasu ścieki leciały w pola. Trochę im zajęło zanim doszli ze maja dziurawy rurociąg...

Jan W.

08.04.2021 07:23

Pisze Pan wierutne kłamstwa i zasłyszane bzdury.

Grzegorz Jelonek

odpowiedz
09.04.2021 19:58

Miło jest patrzeć, że zapoczątkowana przeze mnie inwestycja weszła w fazę realizacji i jest prowadzona przez moją następczynię i moich wieloletnich współpracowników zgodnie z opracowanym planem. Z wieloletniego doświadczenia wiem, że faza realizacja każdej inwestycji wcale nie jest łatwa ani bezproblemowa, jakby mogło się to wydawać laikom, a w trakcie realizacji zawsze pojawiają się mniejsze lub większe problemy techniczne czy formalno-prawne, które trzeba nie bez wysiłku szybko rozwiązywać, podejmować niełatwe decyzje i brać odpowiedzialność za wprowadzane zmiany i rozwiązania, po to aby doprowadzić realizację do pomyślnego zakończenia, odbioru i dopuszczenia inwestycji do bezpiecznego użytkowania. Cieszę się również, że planowana jest kontynuacja i rozwój tego projektu. Jestem przekonany, że zespół pracowników ZWiK z dyr. ds. technicznych na czele oraz Panią kierownik JRP, kierowany przez Panią Prezes doprowadzi tę inwestycję do szczęśliwego zakończenia, a także że uda się im w kolejnych latach pozyskać fundusze na kolejne remonty i inwestycje zawarte w planie wieloletnim, tak aby nasz gmina mogła bezpiecznie funkcjonować i rozwijać się w kolejnych latach w zgodzie ze standardami ochrony środowiska oraz dla dobra jej mieszkańców.

08.04.2021 07:42

Okazuje się że nowy Prezes ZWIK, sprawnie zastępuje poprzednika. Jaki Pani Prezes będzie miała stosunek do podwyżek cen wody - czy tak samo jak poprzednik?

rozbawiony -:))))

08.04.2021 07:42

Z całym szacunkiem, ale sprawnie to nowa prezes opowiada póki co tylko "bajki" dla gawiedzi - niczym radny S. (podobno prawnik) na każdej sesji rady miejskiej -:))))

M

08.04.2021 07:42

Panie L. Woda będzie za darmo i bez ograniczeń, a za ścieki odbiór pańskich cennych ścieków wodociągi będą jeszcze dopłacać. Tak samo jak za odbiór śmieci od pana. W wodociągach nauczyli się czerpać, uzdatniać i dostarczać dla ludzi wodę za pomocą darmowego (póki co) powietrza, a Wody Polskie im jeszcze za to płacą zamiast oni im. Natomiast pańskie ścieki ścieki są tak czyste i tak cenne, że ich oczyszczanie jest zbędne, w związku z tym nic nie kosztuje, a zawarte w nich surowce, po starannym i bez kosztowym odzyskaniu cennych surowców pochodzących wprost z pana ubikacji, wystarczają na opłatę za ich oczyszczanie, płace pracowników, opłaty środowiskowe, opłaty za pobór wody, podatki, zakupy maszyn i jeszcze wystarczy ich na utrzymanie remonty całej instalacji wod-kan oraz budowę nowych za wiele milionów złotych. Żyć nie umierać. Tak wygląda funkcjonowanie zakładu wodociągów w mniemaniu pana i panu podobnych yntelygentnych w sposób alternatywny. Zdrowia i jeszcze raz zdrowia życzę, bo na wszystko inne jest już za późno.