Każdy właściciel odpowiada za swojego zwierzaka

2021-03-01 14:31
Adam Litwinowicz
2021-03-01 14:31

Każdy właściciel psa lub kota jest odpowiedzialny za jego zachowanie. Odpowiada za bezpieczeństwo oraz po nim sprzątanie.

- Na gminie zgodnie z ustawą i uchwałą spoczywa odpowiedzialność opieki nad zwierzętami porzuconymi. Bezpańskie zwierzęta są wyłapywane i przewożone do schroniska — tłumaczy Tomasz Szumny z trzebiatowskiego Zarządu Dróg Gminnych i Gospodarki Komunalnej.


Procedura wyłapywania bezpańskich zwierząt polega na współpracy pracowników ZDGiGK z policją i strażą miejską. Po zgłoszeniu o wałęsającym się psie czy kocie, odpowiedni pracownicy przewożą odłowione zwierzę do kojców na terenie Zarządu. Poprzez współpracę z wolontariuszami rozpoczyna się opieka nad nim, poszukiwanie właścicieli lub odnalezienie nowego domu dla zwierzaka. Gdy tacy się nie znajdą, pies lub kot przewożony jest do schroniska. Za całą procedurę płaci gmina.


- Każdy właściciel jest odpowiedzialny za swojego zwierzaka. Za jego szczepienie, ale również za posprzątanie po nim. Gmina, w tym przypadku Zarząd Dróg Gminnych i Gospodarki Komunalnej, może ich jedynie wspierać. W Trzebiatowie i w miejscowościach nadmorskich ustawione są dystrybutory z torebkami na odchody. Są one na bieżąco remontowane i uzupełniane. Otrzymujemy zgłoszenia o ich dewastacji i tak szybko, jak to możliwe reperujemy. Za kilka dni rozpocznie się generalny remont — mówi Tomasz Szumny.


Pracownicy Zarządu Dróg proszą o współpracę. - Jeżeli ktoś z mieszkańców widzi jakiś problem, to bardzo prosimy o kontakt. Tak szybko, jak to możliwe naprawimy usterkę, ale należy pamiętać, że nie możemy być wszędzie w jednym czasie i nie zawsze wszystko widzimy. Dlatego tak ważna jest współpraca — apeluje Szumny.


Podobnie ma się z informacjami na temat porzuconych zwierząt, rannych lub martwych w tym dziko żyjących. ZDGiGK poprzez współpracę z weterynarzami lub innymi służbami może zapewnić doraźną opiekę nad nimi.

Kontakt - 509 262 209

Komentarze (11)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Do właścicieli psów

odpowiedz
01.03.2021 16:36

Proszę sprzątajcie po swoich pupilach, bo w naszym mieście jest bardzo dużo odchodów psich, szczególnie na chodnikach. Wiem, że niektórzy zawsze sprzątają za to im dziękuję, ale są i tacy co nie tylko, że nie sprzątają to potrafią wyprowadzić psa pod posesję innych. Masz pupila, bądź odpowiedzialny!

hahaha

odpowiedz
01.03.2021 18:13

Mogę jednym tchem wymienić z 6 właścicieli psów,którzy mieszkając w bloku obok,chodzą ze swoimi pupilami srać* na trawniku przy moim bloku.Jak zobaczą,że widzisz,to odwracają głowę udając głupka... Pozdrawiam osiedle przy Niechorskiej w Gryficach...

01.03.2021 16:37

wątek do Gryfic plac zabaw trawiasty należący do miasta między ulicą tenisową a różaną koło biedry przy osiedlu, nagminnie wypuszczane psy które SRAJĄ a ich właściciele nie sprzątają tylko bezkarnie się patrzą a za chwilę dzieci ruszą na huśtawki wstyd dla tych właścicieli

kiedy w końcu

01.03.2021 16:37

szacowna Straż Miejska ruszy dupy zza biurka!

Małgorzata

odpowiedz
01.03.2021 16:09

Mam psa i po nim sprzątam. Ale nic tak bardzo nie denerwuje właścicieli czworonogów, jak brak śmietników, do których można psie odchody wyrzucić. Proszę się przejść ulicami naszego miasta, szczególnie obrzeżami i zobaczyć jak poważny jest to problem. Niejednokrotnie wraca się z psią kupą pod dom żeby ją wyrzucić.

Xmen

01.03.2021 16:09

Moze trzeba zacząć nosić te kupy pod biura urzędu zajmującego się odpadami:)

do Małgosi

01.03.2021 16:09

To wrzuć ją SWOJEJ toaliety - królowo .

Ania

odpowiedz
01.03.2021 22:44

Na osiedlu przy Zagórskiej właściciele wyprowadzają psy ,ale psich odchodów niestety nie sprzątają . Smutny jest to widok .

Polak

odpowiedz
02.03.2021 05:44

Też mamy swojego małego przyjaciela i nie wyobrażamy sobie aby po nim nie posprzątać miłego spaceru i właściciele małych przyjaciół nie wstydzcie się po nich sprzątać przecież po Was też ktoś sprząta

Polaku

02.03.2021 05:44

ładnie czynisz - wszak po zwierzętach się sprząta czy to w oborze , chlewni , gołębniku , akwarium . A nie tylko piesiunia kochanego wyprowadzić rano i wieczorem ,żeby sie wysrał na chodniku .

Xmen

odpowiedz
04.03.2021 01:35

A mnie znowu irytują koty, które wejdą Ci na Twoje własne podwórko i całe obesrają. Bo przecież kotek może sam wszędzie chodzić... ktoś ma kotka a Ty po nim sprzątać musisz zeby się nie wpier***ic na swoim podwórku