Jutro kolejna "sesja śmieciowa"

2020-12-15 18:10
Sylwester Wasiak
2020-12-15 18:10

Zastępca burmistrz gminy Goleniów Henryk Zajko liczy na refleksję ze strony radnych i zaakceptowanie proponowanej stawki za odbiór śmieci na poziomie 30 złotych od osoby. Co, jeśli jednak radni konsekwentnie odrzucą tę propozycję?

W środę 16 grudnia odbędzie się kolejna sesja Rady Miejskiej w trybie zdalnym. W jej programie kilka istotnych uchwał m.in ta dotycząca przyjęcia projektu budżetu na 2021 rok. Nim jednak do niej dojdzie, odbędzie się kolejna próba przegłosowania projektu uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawek opłat na obszarze gminy Goleniów. Proponowana przez wiceburmistrza Henryka Zajko stawka za odbiór odpadów to 30 złotych od osoby miesięcznie, jeśli odpady zbierane są selektywnie oraz stawka podwyższona w wysokości 60 złotych, jeśli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny. Uchwała ta miałaby wejść w życie 1 lutego 2021 roku. Jak wiemy, proponowane stawki zostały już kilkukrotnie przez większość radnych odrzucone, wiceburmistrz Zajko liczy jednak, że tym razem radni zaakceptują tę uchwałę.
- Decyzja w jej sprawie i tym samym wysokości cen za odbiór odpadów jest w rękach radnych. Mam nadzieję, że po tym wszystkim, co się do tej pory zadziało, przyjdzie refleksja i uchwała zostanie zaakceptowana. W innym przypadku żaden budżet nie będzie w stanie tego wytrzymać - mówi H. Zajko.
Proponowana stawka wynika z kwoty, jaką trzeba będzie zapłacić firmie PGK Goleniów za odbiór odpadów podzielonej przez ilość osób będących w systemie według deklaracji.
Co, jeśli większość radnych konsekwentnie zagłosuje przeciwko podwyżce cen za śmieci?
- Mamy budżet taki jaki mamy. W dalszej konsekwencji budżet na 2021 roku może zostać nieuchwalony, a wówczas czeka nas praca na prowizorium budżetowym, gdzie uwzględnione będą tylko niezbędne wydatki. To będzie skutkowało tym, że środki, chociażby na organizacje pozarządowe, czy np. sport zostaną zamrożone może nawet i do maja, dlatego liczę na refleksję ze strony radnych - powiedział H. Zajko.
Początek jutrzejszych zdalnych obrad o godzinie 9.00.

Komentarze (1)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Ewa

odpowiedz
15.12.2020 22:39

Przy tej cenie, to ja przestaję selekcjonować śmieci ( a do tej pory robiłam to skrupulatnie) skoro i tak płacę najwyższą.