Jakie choroby może wykryć badanie krwi?

2023-08-31 16:09
Artykuł sponsorowany/materiał partnera
2023-08-31 16:09

Morfologia krwi to jedno z podstawowych badań w profilaktyce zdrowia. Pozwala nie tylko ocenić ogólną kondycję organizmu, ale także wykryć na wczesnym etapie wiele chorób i niepokojących anomalii. Badanie wykonuje się w celach diagnostycznych, najlepiej raz do roku.

Na czym polega badanie krwi?

Badanie krwi należy do grupy badań laboratoryjnych. Wykonuje się je, pobierając niewielką próbkę krwi od pacjenta, a następnie wykrywając i analizując liczbę oraz budowę poszczególnych elementów morfologicznych. W ten sposób specjalista może ocenić ogólny stan zdrowia danej osoby oraz stwierdzić lub wykluczyć występowanie stanów zapalnych, infekcji bakteryjnych lub postępujących zmian chorobowych, które wymagają szerszej diagnostyki i odpowiedniego leczenia. W zależności od zakresu badania, wyniki laboratoryjne mogą pojawić się już tego samego dnia lub po kilku dniach od badania.

Morfologia jest tanim, bezinwazyjnym i niemal bezbolesnym zabiegiem. W zależności od zaleceń lub preferencji pacjent może wykonać badania podstawowe lub morfologię rozszerzoną. Osobom dorosłym zaleca się wykonanie pełnej morfologii raz na rok lub minimum raz na 3 lata. Regularne badanie krwi ma szczególne znaczenie dla sportowców i osób, które na co dzień prowadzą aktywny tryb życia. 

Jakie choroby pozwala wykryć badanie krwi?

W zależności od zakresu, badanie krwi może obejmować analizę i ocenę jakości poszczególnych elementów osocza. 

Morfologia – choroby krwi

Morfologia obejmuje m.in. analizę stężenia hemoglobiny w erytrocytach, które odpowiadają za transport tlenu, ocenę wartości hematokrytu, czyli stosunku erytrocytów do pełnej objętości krwi oraz ocenę wielkości trombocytów, odpowiedzialnych m.in. za krzepnięcie krwi. Pozwala to na wstępną diagnozę takich schorzeń jak:

  • niedokrwistość;
  • nadkrwistość;
  • skaza krwotoczna;
  • krwotok wewnętrzny;
  • stan zapalny;
  • białaczka szpikowa,
  • białaczka limfatyczna.

Odczyn Biernackiego – stany zapalne i choroby nerek

OB, czyli tzw. Odczyn Biernackiego, pozwala na wykrycie przewlekłego stanu zapalnego oraz chorób zakaźnych wywołanych bakteriami. Badanie umożliwia diagnostykę chorób nerek, zmian nowotworowych oraz chorób stawów. 

Lipidogram – miażdżyca i choroby serca

Lipidogram ma niezwykle duże znaczenie dla profilaktyki zdrowia układu krwionośnego i chorób sercowych. Badanie pozwala na określenie stężenia cholesterolu całkowitego oraz  trójglicerydów (TG) i lipoprotein niskiej i wysokiej gęstości (LDL, HDL). Regularna kontrola tych parametrów pozwala uniknąć miażdżycy i wielu chorób sercowo-naczyniowych

Glukoza – rozpoznawanie cukrzycy

Oznaczenie stężenia glukozy służy rozpoznawaniu i monitorowaniu leczenia cukrzycy. Dzięki badaniu można także wykryć inne choroby związane z zaburzeniem metabolizmu cukrów i węglowodanów. 

Próby wątrobowe – diagnostyka wątroby i dróg żółciowych

Badanie pozwala na oznaczenie parametrów wątroby. Wyniki umożliwiają diagnostykę chorób wątroby i przewodu pokarmowego. Badanie wykorzystywane jest także w rozpoznawaniu schorzeń dróg żółciowych.

Tarczyca –  zmiany hormonalne

Badanie krwi może także obejmować oznaczenie poziomu TSH, czyli hormonu tyreotropowego, co jest pierwszym krokiem w kierunku diagnostyki i leczenia chorób tarczycy. Jeśli wyniki odbiegają od normy, należy wykonać pogłębione badania krwi, obejmujące oznaczenie hormonów FT3 i FT4. Umożliwia to wykrycie niedoczynności lub nadczynności gruczołu.

Jak przygotować się do badania krwi?

Aby badanie krwi było miarodajne, należy się do niego odpowiednio przygotować. Wśród bezwzględnym zaleceń dla większości badań znajduje się bycie na czczo. Wszystkie dostarczane organizmowi składniki odżywcze nie pozostają bez wpływu na skład krwi, przez co mogą zaburzać wyniki. To samo dotyczy leków, dlatego warto skonsultować listę zażywanych lekarstw z lekarzem. Ważna jest także godzina badania. Zazwyczaj wykonuje się je rano. Na wynik badania może mieć także wpływ stres oraz intensywny wysiłek fizyczny.

Komentarze (1)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Romek A

odpowiedz
01.09.2023 13:20

A czy badanie krwi , wykaże głupotę?