Jaka jest przyszłość leczenia jaskry? Wpływ nowych technologii na postęp w terapii

2023-07-29 12:08
Artykuł sponsorowany/materiał partnera
2023-07-29 12:08

Jaskra jest chorobą, która powoduje nieodwracalne zmiany w narządzie wzroku i może prowadzić do całkowitej ślepoty. Wiele czynników ma wpływ na to, jak choroba będzie się rozwijać i jak szybko będzie można zaobserwować jej progres. Obecnie stosuje się wyłącznie leczenie objawowe. Zanik nerwów wzrokowych może być przyspieszony np. z powodu zwiększonego ciśnienia śródgałkowego. Dlatego też nowoczesne metody i technologie leczenia uwzględniają przede wszystkim obniżanie ciśnienia śródgałkowego do poziomu, który umożliwia wstrzymanie rozwoju choroby lub jej znaczne spowolnienie. Dowiedz się więcej!

Profilaktyczne badania okulistyczne

Regularne odwiedzanie gabinetu okulistycznego to sposób na jak najwcześniejsze wykrycie ewentualnych zmian wskazujących na zachorowanie na jaskrę. Im szybciej choroba zostanie zdiagnozowana, tym trafniej można wprowadzić konieczne leczenie i przeciwdziałać dalszemu rozwojowi tego schorzenia. Istnieje również możliwość skorzystania z nowoczesnych technologii, które pomagają np. obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe mające duży wpływ na rozwój jaskry. Aby porozmawiać ze specjalistą, warto umówić się na wizytę u doświadczonego okulisty: https://enel.pl/lekarze/krakow/okulista_124/.

Kanaloplastyka — nowoczesny zabieg na jaskrę

Innowacyjny zabieg, jakim jest kanaloplastyka, całkowicie zmienia podejście do kwestii leczenia tej choroby. Metoda ta czerpie z kardiologii inwazyjnej i polega na udrażnianiu zatoki żylnej twardówki oraz kolektorów wodnych. Cała procedura przebiega z wykorzystaniem specjalnego katetera, który służy do poszerzania naczyń. Następnie w trakcie zabiegu mocuje się specjalne nici, które mają na celu utrzymanie optymalnego napięcia ścianek zatok poddanych operacji. 

Na powodzenie zabiegu duży wpływ ma sam stan pacjenta, który zgłasza się do tej procedury. Aby go do niej zakwalifikować, ciśnienie wewnątrzgałkowe w jego oczach musi utrzymywać się na niskim lub średnim poziomie. Zbyt wysokie parametry mogą świadczyć o braku drożności naczyń. Mowa tutaj o drożności kolektorów wodnych, kanału Schlemma i żył nadtwardówki.

Trabekulektomia

Trabekulektomia to zabieg wykonywany w sytuacji, gdy nie ma możliwości pełnej kontroli nad ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Zabieg ten opiera się na usuwaniu głębokich warstw twardówki. Procedura ta ma na celu wytworzenie przetoki, na której rozpościerać się będzie warstwa twardówki. W ten sposób powstaje forma wentyla, który ochroni gałkę oczną przed zbyt gwałtowną filtracją oraz hipotonią.

Zabiegi nieperforujące i setonowe

Zabiegi nieperforujące to metoda, która coraz skuteczniej zastępuje trabekulektomię. Polegają one na zastosowaniu implantów organicznych, które są bezpieczniejsze i stanowią lepszą alternatywę dla implantów polimerowych.

W razie niepowodzenia korzysta się jeszcze z zabiegów setonowych. Mowa tutaj o wszczepianiu sztucznych przetok filtrujących. 

Nowoczesna farmakoterapia w leczeniu jaskry

Innowacyjna technologia pozwala na opracowywanie coraz to lepszych i skuteczniejszych leków wspierających hamowanie dalszego rozwoju jaskry. Wiele z nich umożliwia efektywne kontrolowanie poziomu ciśnienia wewnątrzgałkowego, które nie zawsze, ale jednak w dużej mierze i u zdecydowanej większości pacjentów przyspiesza rozwój omawianej choroby.

Obecnie w użyciu są leki, które należą to medykamentów pierwszego wyboru. Działają przeciwjaskrowo i jednocześnie nie zawierają w nadmiarze substancji konserwujących. Skuteczny, ale i dobrze opracowany skład takich leków znacznie poprawia komfort życia pacjentów z jaskrą.

Należy zaznaczyć, iż wciąż trwają badania, w których wykorzystuje się najbardziej zaawansowane technologie do opracowywania leków na jaskrę. Mowa tutaj nie tylko o preparatach obniżających ciśnienie, ale także neuroprotekcyjnych, które będą dodatkowo chronić i wzmacniać nerwy, tym samym zapobiegając obumieraniu komórek znajdujących się w siatkówce.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!