Jak będzie wyglądał nowy rok szkolny? „Nie widzimy zagrożeń dla nauki stacjonarnej”
Już dziś rozpoczyna się kolejny, nowy rok szkolny. Mimo zapewnień ministra edukacji, wciąż nie wiadomo, czy uczniowie rzeczywiście będą cały rok pracować stacjonarnie. Resort edukacji podał również wytyczne, do których przestrzegania jest zobowiązana każda placówka oświaty.
Poprzedni rok szkolny z pewnością nie należał do łatwych. Od końca października 2020 roku do początku czerwca 2021 roku uczniowie uczyli się zdalnie. Wtedy również zapewniano, że nauka zdalna nie potrwa długo, a szkoły zostaną otwarte po dwóch tygodniach. Tak się jednak nie stało. Czy rok szkolny 2021/2022 w końcu będzie inny?
- Wszystkie przygotowania, które podjęliśmy na przestrzeni ostatnich miesięcy do 1 września prowadzą do tego, aby uczniowie powrócili do szkół podstawowych, ponadpodstawowych i przedszkoli w trybie stacjonarnym – mówił w ubiegłym tygodniu na konferencji prasowej Przemysław Czarnek.
Pierwsza część wytycznych, które przygotował GIS oraz MEiN, to zalecenia o charakterze ogólnym.
- rekomendacja szczepień dla pracowników szkół i uczniów w konkretnych grupach wiekowych (od 12. roku życia),
- dezynfekcja (mycie powierzchni środkiem dezynfekującym przed i po zajęciach),
- dystans (1,5 m minimalnej odległości między osobami),
- higiena (częste mycie rąk lub dezynfekcja rąk, ochrona podczas kaszlu i kichania),
- wietrzenie (przed, w trakcie i po zajęciach, a także podczas przerw – nie rzadziej niż co godzinę),
- Zakrywanie ust i nosa w przestrzeniach wspólnych.
Zmieniają się także zasady prowadzenia lekcji wychowania fizycznego. Podczas zajęć mają być unikane gry zespołowe (kontaktowe). Ponadto, w miarę możliwości, lekcje WF-u mają odbywać się na zewnątrz.
Dodatkowo każda szkoła ma zapewnić możliwość szczepień, które – po zapisaniu się odpowiedniej liczby uczniów – będą przeprowadzane na terenie placówki.
Komentarze (0)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!