Ilu stulatków jest w powiecie gryfickim? Przysługuje im specjalne świadczenie

2024-04-11 15:34
Karol Szumny
2024-04-11 15:34

ZUS płaci osobom powyżej 100. roku życia specjalne świadczenie honorowe. W naszym powiecie taki dodatek przysługuje czterem osobom.

- W powiecie gryfickim są cztery osoby, które ukończyły 100 lat i pobierają comiesięczne świadczenie honorowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – poinformował regionalny rzecznik ZUS woj. zachodniopomorskiego Karol Jagielski.

To jeden świadczeniobiorca w gminie Płoty, jeden w gminie Trzebiatów i dwóch w gminie Gryfice.

Świadczenie honorowe jest specjalnym dodatkiem, który jest wypłacany bez względu na to, czy stulatek otrzymuje już emeryturę, rentę lub inne świadczenie. Nie trzeba składać żadnych wniosków, gdyż zostanie ono przyznane automatycznie.

Wysokość świadczenia jest różna i zależy od tzw. kwoty bazowej obowiązującej w dniu ukończenia 100 lat. Kwota bazowa, która jest podstawą wyliczenia emerytury honorowej, stanowi 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni, pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne.

Dla osób, które setne urodziny obchodziły po 29 lutego br., kwota dodatku wynosi 6246,13 zł.

W całym Zachodniopomorskiem świadczenie honorowe pobiera 150 osób.

ZUS nie jest jedyną instytucją, która wypłaca dodatkowe pieniądze osobom po ukończeniu 100 lat. Wypłaty realizują też KRUS i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA oraz MON.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!