Handel w niedzielę powinien być dozwolony. Hanna Mojsiuk: przedsiębiorcy są zmuszeni do kombinowania

2021-09-20 18:50
Redakcja
2021-09-20 18:50

- Na naszych oczach dzieje się rewolucja handlowa. Małe sklepy bronią się przed dyskontami, a dyskonty przed rosnącą siłą e-commerce. Zakaz handlu w niedzielę narusza zasady sprawiedliwej konkurencji. Efektem będzie, że małe sklepy będą w jeszcze poważniejszym klinczu - mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Zakaz handlu w niedzielę narusza zasady uczciwej konkurencji podmiotów gospodarczych. Upadło 1600 małych sklepów, bo dyskonty zaostrzyły politykę marketingową

W minionym tygodniu Sejm RP przegłosował ustawę zaostrzającą zakaz handlu w niedzielę. Znika furtka „na placówkę pocztową”. Oznacza to, że za 3 miesiące z tego fortelu będą mogły korzystać tylko placówki, których działalność pocztowa stanowi powyżej 50% standardowej działalności. Zamknięte będą więc dyskonty oraz małe sklepy convience typu „Żabka” i Lewiatan, chyba, że pracuje w nich ich właściciel lub franczyzobiorca. – Północna Izba Gospodarcza niezmiennie postuluje, by handel w niedzielę został przywrócony. Politycy znają się na polityce, a nie zawsze znają się na gospodarce. Sektor handlu przeżywa obecnie progresywną rewolucję, której politycy zdają się nie zauważać. Efekt będzie taki, że silni się obronią, ale mniejsi nie mają na to szans – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Handel w niedzielę jest potrzebny przedsiębiorcom oraz ich pracownikom. Apelujemy o zmianę tej złej decyzji – mówi Hanna Mojsiuk.

 

Rewolucja handlowa dzieje się na naszych oczach. Małe sklepy bronią się przed dyskontami, a dyskonty przed handlem online

    Jak mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie zakaz handlu w niedzielę w obecnych czasach to decyzja bardzo zła, bo będzie odbijać się negatywnie przede wszystkim na mniejszych sklepach oraz targowiskach. Jak to możliwe? – Przypominam, że już wiele miesięcy temu kupcy ze szczecińskich targowisk apelowali razem z nami o powrót do handlu w niedzielę. Dlaczego? Zakaz spowodował, że dyskonty dysponujące milionowymi budżetami stały się jeszcze bardziej agresywne marketingowo, skupiły na sobie uwagę klientów, zachęcały do zakupów na zapas, skupiły się na promocjach w soboty. Tym samym zabrały klientów targowiskom – mówi Hanna Mojsiuk.

  Według Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie na naszych oczach odbywa się „rewolucja handlowa”, która bardzo poważnie zaostrzy konkurencje między podmiotami obecnymi na rynku. Przegrają najsłabsi: - W ciągu ostatniego roku z Polski zniknęło ponad 1600 małych sklepów. Przegrywają one konkurencje z dyskontami. Dyskonty za to rozpędzają swoje działania marketingowe, by sektor e-commerce nie zaczął podgryzać ich zysków. Tak rozpędzona machina powoduje, że małe sklepy muszą bronić się przed dyskontami, a dyskonty przed sklepami internetowymi oraz dostawcami zakupów online. Nie trudno się domyśleć, kto będzie tracić najwięcej – mówi Hanna Mojsiuk.

   – Zakaz handlu w niedzielę narusza tutaj sprawiedliwość konkurencji. Konsumenci coraz bardziej przyzwyczajają się do zakupów online, które mogą robić codziennie, nawet w niedzielę. Dyskonty chcąc odbić sobie straty oferują jeszcze bardziej atrakcyjne promocje, a małe sklepy i przedsiębiorstwa? One muszą sobie radzić same. Chciałabym żeby ktoś z rządzących porozmawiał szczerze z właścicielem małego sklepu czy zakaz handlu w niedzielę w czymkolwiek mu pomógł – dodaje Hanna Mojsiuk.

 

Targi rybne albo targi warzywne? Przedsiębiorcy znajdą kolejne fortele, a to obniża szacunek do prawa i przepisów

   Jak mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej dalsza promocja fortelu „na placówkę pocztową” nie byłaby dobra z punktu widzenia szacunku dla prawa. Dlatego przedsiębiorcy postulowali o liberalizację przepisów dotyczących handlu w niedzielę.

  - Jako prawnik jestem gorącą orędowniczką szacunku do przepisów i przestrzegania prawa. Fortel na placówkę pocztową, choć sprytny, to oczywiście był swojego rodzaju kpiną z nieszczelnej ustawy. Ułomne prawo powoduje, że tracimy do niego szacunek, a to podważa autorytet Państwa. Dlatego Północna Izba Gospodarcza apelowała o zniesienie zakazu. Obawiam się, że za chwilę znajdzie się kolejna furtka z której przedsiębiorcy będą korzystać. Zamiast placówek pocztowych będą powstawać targi rybne? A może będziemy świadkami ewolucji dyskontów w targi warzywne? – dodaje Hanna Mojsiuk.  – Handel w niedzielę powinien być dozwolony. Jeżeli ktoś nie chce robić zakupów w ten dzień, to niech po prostu ich nie robi – dodaje.

Komentarze (14)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Dys

odpowiedz
21.09.2021 09:27

A ciekawe co mojsiuk robi w niedziele? Shopping, Majorka, karaiby... mając tyle kasy to czego moze chcieć? Zagonić ludzi do roboty w niedzielę i święta. Moge coś jej podpowiedzieć, zacznij pani forsować handel w nocy i handel organami ludzi pracy ! Do flagi PL dodać młot i parę żółtych gwiazdek !

Gryficzanin

21.09.2021 09:27

Nikt nikogo nie zmusza do pracy rynek jest wolny... A jeśli pracujesz od pon do sob od 7 do 19 to kiedy masz zrobić zakupy z dziećmi? Albo mieszkasz na małej wsi? A z tego co mi wiadomo to pracownik np. biedronki za niedzielę ma różne benefity....więc ? A co to kraj Rydzyka?! Bo niedziela to na tace trzeba iść dać a nie na zakupy z rodziną.... pozdrawiam

Polak

odpowiedz
20.09.2021 20:13

A może tak każdy chociaż przez jeden miesiąc popracował w sklepach w niedzielę sobotę i cały tydzień.

Marta

20.09.2021 20:13

Pielęgniarkom, strażakom, kolejarzom i innym to powiedz.

moneta

odpowiedz
21.09.2021 11:46

Liczy się tylko pieniądz w każdej dziedzinie życia, nie ważne życie i los ludzi czy zwierząt. Kasa niszczy wszystko.

damcio

odpowiedz
20.09.2021 21:04

pani mojsiuk niech pracuje 24h na dobę jak jest taka błyskotliwa

beata

odpowiedz
21.09.2021 08:43

bo w sklepach nie pracują ludzie, którzy mają rodziny, prawda? chcą sprzedawać w niedzielę -niech staje właściciel. albo zróbmy otwarte urzędy w soboty, tam to się raczej nie napracują.

Kaz

odpowiedz
21.09.2021 14:01

Jakoś za komuny sklepy w niedzielę były zamknięte i przeżyliśmy. Tak więc, teraz także można przeżyć. Nie musicie latać z byle pierdoła do sklepu. Dla mnie mogą być zamknięte i tak większość zakupów robię w tygodniu, a szczególnie w sobotę.

Victor

odpowiedz
21.09.2021 08:35

Byliśmy w Niemczech 4 lata. We wszystkie niedziele i święta wszystkie sklepy były zamknięte i nic się nie działo. Zakupy na weekend robili wszyscy w piątek i (lub) w sobotę i nikt nie narzekał ! Co tu się k...a dzieje !?

Basia

odpowiedz
22.09.2021 18:24

Może wielmożna p.Mojsiuk stanie za lada sklepowa i będzie zasuwać jak pajac całe tyg.a dzieci będą siedzieć jak sieroty bez rodziców w domu bo księżna chce zakupy robić w niedzielę.

Krzysztof

odpowiedz
25.09.2021 23:45

Proszę o wolne niedzielę i świetna. W Niemczech zamknięte są supermarkety. A kto chce to niech sobie pracuje sam w swoim sklepiku . I proszę nie zmuszać do innych do pracy . A Panie pielęgniarki mogą przecież wysłać chorych do domu 🤣. Zakupy można zrobić w tygodniu. 👨‍👩‍👧‍👧

Viola

odpowiedz
21.09.2021 14:31

Lewacką propaganda bezrobocie w Polsce najniższej w UE.

Victor

21.09.2021 14:31

Viola, a o co ci chodzi ? ! Pisz po polsku !

Marta

21.09.2021 14:31

Cały Kosmos nam zazdrości!!! Zmień lekarza bo okłamuje Cię