ZUS ostrzega. „Nie odpowiadać na maile”

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed oszustami, którzy chcą wyłudzić pieniądze lub wrażliwe dane. Urzędnicy apelują o nieotwieranie zawartych w nich załączników.

Oszuści podszywający się pod ZUS znów się ujawnili. - W ostatnich dniach dość liczna grupa klientów Zakładu, w różnych częściach kraju, otrzymała maile z informacją o pilnej konieczności spłaty zaległości składkowych. Część maili sugeruje ponowne wypełnienie formularza zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych ZUS ZUA, który jest załącznikiem do maila – informuje Wojciech Andrusiewicz rzecznik prasowy ZUS-u i dodaje - umieszczone w stopce korespondencji logotypy (ZUS i PUE – Platforma Usług Elektronicznych) sugerują, że nadawcą jest sam Zakład. Gdy jednak przyjrzymy się dokładnie adresowi nadawcy, nie powinniśmy mieć wątpliwości, że korespondencja elektroniczna nie pochodzi z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Oszuści posługują się dwoma dresami: składki@ubezpieczenia.pl i zus.@zua.pl. Tymczasem ZUS stosuje rozwiniecie „zus.pl”.

ZUS ostrzega, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w tej korespondencji załączników. Wejście do wiadomości może skończyć się zainfekowaniem komputera lub uzyskaniem dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci.

Przypomina także, że kontakt elektroniczny ze strony Zakładu możliwy jest jedynie w sytuacji, gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych i wyraził zgodę na taką formę kontaktu.

Osoby, które podejrzewają, że mogły paść ofiarą oszustów, proszone są o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00.
 

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia