Zamiast tabletek przeciwbólowych fizjoterapeuta Jan Matwijczak

- Zazwyczaj ludzie myślą, że fizjoterapeuta to są zabiegi fizykalne, czyli lasery, prądy czy krioterapia. Natomiast fizjoterapeuta w dzisiejszych czasach zajmuje się wieloma problemami i potrafi spojrzeć na pacjenta globalnie, całościowo. Umie go zdiagnozować, ustalić przyczynę dolegliwości i wtedy pracować z tą przyczyną – tłumaczy Jan Matwijczak, który w tym roku, zaczął przyjmować pacjentów w Trzebiatowie w przychodni PaKK-Med.

Przychodnia PaKK-MED w Trzebiatowie stale się rozwija i pozyskuje najlepszych specjalistów z regionu. Tym razem chcemy przedstawić nowego fizjoterapeutę, który przyjmuje pacjentów w trzebiatowskiej przychodni. – Przede wszystkim zależy mi na dobru pacjenta. Mieszkańcy naszej miejscowości muszą mieć dostęp do specjalistów na miejscu, żeby nie jeździć do Kołobrzegu czy Szczecina po pomoc – uważa Katarzyna Wójcik kierownik przychodni. – Długo szukałam fizjoterapeuty tzw. manualnego, żeby pracował rękoma, żeby „czynił cuda”(…) Z doświadczenia wiem, że jest wielu ludzi, którzy skarżą się na dolegliwości kręgosłupa, chorują i to zarówno starsi, jak i młodzi ludzie. Podjęłam poszukiwania fizjoterapeuty, próbowałam z kilkoma osobami podjąć współpracę, ale dopiero gdy znalazłam pana Jana, kiedy opowiedział mi, jak pracuje, poprosiłam o współpracę i pan Janek się zgodził – opowiada Katarzyna Wójcik, właścicielka przychodni, która sama korzysta z zabiegów nowego fizjoterapeuty w przychodni PaKK-MED.

Pierwsi pacjenci mogli spotkać się z fizjoterapeutą, zanim rozpoczął pracę w trzebiatowskiej przychodni. Specjalnie dla pacjentów został przygotowany taki „dzień otwarty”, podczas którego pan Jan Matwijczak bezpłatnie przyjmował pacjentów i przeprowadzał zabiegi. Już wtedy pacjenci mogli zobaczyć, jak wygląda terapia, jak bardzo jest skuteczna. Po tym „dniu próby”, kiedy właścicielka przychodni oceniła pracę specjalisty i wysłuchała opinii pacjentów, podjęła decyzję o współpracy na stałe.

Nasz reporter zadał fizjoterapeucie Janowi Matwijczykowi trzy pytania.

Dlaczego ludzie zamiast do fizjoterapeuty idą do lekarza po tabletki, kiedy bolą ich np. plecy?

- To właśnie wynika z tego, że pacjenci nie wiedzą, czym zajmuje się fizjoterapeuta. Zazwyczaj ludzie myślą, że fizjoterapeuta to są zabiegi fizykalne, czyli lasery, prądy czy krioterapia. Natomiast fizjoterauta w dzisiejszych czasach zajmuje się wieloma problemami i potrafi spojrzeć na pacjenta globalnie, całościowo. Umie go zdiagnozować, ustalić przyczynę dolegliwości i wtedy pracować z tą przyczyną. A przyczyna dolegliwości często jest nie tam, gdzie manifestuje się ból, gdzie pacjenta obecnie boli, tylko w zupełnie innym miejscu. Czyli np. gdy bolą plecy to nie koniecznie trzeba ruszać plecy, bo często problem jest gdzieś indziej np. w rotatorach stawu biodrowego, czyli w okolicach pośladków, biodra.
Może być też z przodu uda skrócony mięsień, co wpływa na motorykę miednicy i może się manifestować bólem pleców.

Jeśli pan to wykryje, to co wtedy?
Wtedy stosuję odpowiednie zabiegi, przede wszystkim terapię manualną tkanek miękkich. Powiedzmy, że np. mamy przypadek skróconego uda, wówczas pacjenta bolą plecy. Wtedy ja staram się wydłużyć przód uda poprzez indywidualnie dobrane techniki tkanek miękkich, żeby przywrócić ruchomość i żeby wpłynąć na miednicę, co da nam taki skutek, że plecy przestaną boleć.

Pan powiedział, że fizjoterapia kojarzy się pacjentom z zabiegami laserem, prądami, zamiast z terapią manualną. Czy to oznacza, że fizykoterapia nie działa?

Działa, ale jest dobra jako wspomaganie, jako dodatek do kompleksowej fizjoterapii. Jeśli pacjent pracuje z fizjoterapeutą, który bada całościowo i pracuje z przyczyną, może być jeszcze skierowany na fizykoterapię w celu zwiększenia efektu i zadziałania przeciwbólowo. Jednak fizykoterapia rzadko kiedy jest stosowana na przyczynę dolegliwości. Zazwyczaj jest przyłożona na objaw, załóżmy, że akurat bolą plecy, a przyczyna jest z przodu uda. Pacjent idzie na fizykoterapie i prądy są przykładane w okolicy pleców tam gdzie ból. Na chwilę to pomoże, objaw zmniejszy lub zlikwiduje, ale na tydzień, dwa. A jeśli pacjent wciąż chodzi z przyczyną problemu, ból znowu nasili się po jakimś czasie.

Jan Matwijczak – fizjoterapeuta i technik masażysta. Od 6 lat w zawodzie, fizjoterapia to nie tylko praca, ale przede wszystkim pasja. Pochodzi z Kołobrzegu, gdzie mieszka i pracuje ze sportowcami z klubu koszykarskiego „Kotwica Kołobrzeg”. W Kołobrzegu prowadzi również prywatną praktykę fizjoterapeutyczną. W swojej pracy używa przede wszystkim technik tkanek miękkich, masażu tkanek głębokich i rozluźniania mięśniowo-powięziowego. Jak sam mówi, zawsze słucha swojego pacjenta, aby wspólnie ustalić przyczynę bólu i ją wyleczyć.

Jeśli cierpisz na:
- Bóle i choroby kręgosłupa
- Bóle stawów
- Urazy
- Stany pooperacyjne
- Zespoły przeciążeniowe
- Dyskopatia
- Rwa kulszowa
- Napięciowe bóle głowy
- I inne

Koniecznie umów się na wizytę u fizjoterapeuty Jana Matwijczaka pod numerem telefonu: 91 387 33 31 lub w przychodni PaKK-MED przy ulicy Kołobrzeskiej 9 w Trzebiatowie.

 

 

 

 

 

 

 

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia