Program 500+ to duże wsparcie dla rodzin z dziećmi. Świadczenie przyznawane jest na drugie i kolejne dziecko bez względu na dochody. W przypadku pierwszego, bądź jedynego dziecka, aby móc korzystać z programu rządowego należy spełnić określone kryterium dochodowe. Zdarza się jednak, że w takich rodzinach dochód się zwiększa. Kiedy kryterium zostanie przekroczone, pieniądze się nie należą. Jeśli mimo to świadczenie jest pobierane, to takie rodziny łamią prawo.
Zgodnie z przepisami, gminy, które przyznają i wypłacają pieniądze w ramach programu 500+, dokonują również weryfikacji sytuacji materialnej rodzin. Pozwala na to systemem informatyczny „Empatia”, który daje urzędnikom wgląd do danych z Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i bazy Centrum Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Gdy weryfikacja wskaże, że dana rodzina pobiera świadczenie niezgodnie z prawem, Ośrodek Pomocy Społecznej wydaje decyzję o zwrocie pieniędzy.
W takiej sytuacji w powiecie gryfickim jest obecnie 31 rodzin. Najwięcej, w gminie Trzebiatów. Tu w ostatnim czasie niesłusznie pobierało pieniądze, aż 11 rodzin. W gminie Gryfice 8, a w gminach Karnice, Rewal i Brojce na ten moment zwrotu nienależycie pobranego świadczenia, muszą dokonać po 4 rodziny.
Powody, dla których urzędnicy orzekają potrzebę zwrotu świadczenia, są różne. Jeden jednak wymieniany jest najczęściej i przez wszystkich urzędników. – To niepoinformowanie o uzyskaniu dochodów, a więc rozpoczęcie pracy i zmiana sytuacji życiowej – informuje Maria Janowska z Ośrodka Pomocy Społecznej w Gryficach i dodaje, że takich przypadków nie ma wiele. - Wiadomo, są osoby, które zaniedbują obowiązek poinformowania nas o zmianie dochodów, ale najczęściej jest jednak tak, że osoby, jak tylko uzyskają dochód, zgłaszają się do nas. Przynoszą zaświadczenia i w razie gdy dochód przekracza, a my przeliczamy to na miejscu, to na podaniu wstrzymują wypłatę świadczenia - dodaje.
Problem z niesłusznie pobieranym świadczeniem 500+ nie występuje w gminie Płoty. - Wcześniej były sytuacje, kiedy świadczenie było pobierane niesłusznie. Obecnie jednak w naszej gminie nie ma ani jednego takiego przypadku – informuje Magdalena Walukiewicz kierownik OPS w Płotach.