Wyjątkowy skarb kultury wypożyczony…

Ponad 200-letni obraz pędzla Paula Lütkego będzie jednym z eksponatów na wystawie w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Na co dzień, dzieło „Widok Trzebiatowa” zdobi gabinet burmistrza Trzebiatowa.

Datowany na 1809 rok obraz „Widok Trzebiatowa” został 11 stycznia wypożyczony na wystawę Biedermeier przygotowywaną przez Muzeum Narodowe w Szczecinie we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie. Obraz pędzla Paula Lütkego stanowi własność gminy Trzebiatów i jest jednym z jej skarbów kultury.

Biedermeier, pierwotnie zabarwiony ironią i humorem niemiecki termin (bieder – poczciwy, zacny oraz Meier – popularne niemieckie nazwisko), będący synonimem naiwności, konserwatyzmu, staromodnego gustu, także zacofania i ciasnoty umysłowej, wszedł do słownika historii sztuki pod koniec XIX wieku jako nazwa stylu panującego w pierwszej połowie stulecia, przede wszystkim w sztukach użytkowych. Charakteryzuje się prostotą, kunsztem i solidnością wykonania, szlachetnością użytych materiałów, służącą wygodzie funkcjonalnością. Z czasem znaczenie słowa uległo poszerzeniu, stało się ono określeniem środkowoeuropejskiej szeroko rozumianej kultury mieszczańskiej – zjawisk obecnych nie tylko w sztukach użytkowych, ale także w malarstwie, rysunku, grafice, literaturze czy też muzyce. Dzisiaj biedermeier, postrzegany jako „udomowiony romantyzm”, jest wieloznacznym pojęciem opisującym epokę pierwszej połowy XIX stulecia w Europie Środkowej, której umowne granice chronologiczne wyznaczają ważne europejskie wydarzenia historyczne: kongres wiedeński w 1815 roku oraz Wiosna Ludów w 1848 roku.

Na wystawie będzie można zobaczyć obrazy, ryciny, meble, porcelanę, szkło, złotnictwo, ubiory, akcesoria mody, zabawki i bibeloty. Pokaz jest pierwszym tak wszechstronnym pokazem biedermeieru w Polsce, wpierw zaprezentowanym w Warszawie, a obecnie – w nieco zmodyfikowanej wersji, uwzględniającej w większym stopniu dzieła o pomorskim rodowodzie – w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Blisko 400 muzealiów obejmuje zarówno zabytki sztuki niemieckiej, obok berlińskich, monachijskich czy wiedeńskich również te ze Śląska, czy należącego wówczas do Królestwa Prus Pomorza, jak i przede wszystkim obiekty z terenów Królestwa Polskiego, Wielkiego Księstwa Poznańskiego, Galicji oraz Wileńszczyzny.

Zgromadzone w Szczecinie dzieła pochodzą ze zbiorów muzeów narodowych w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Krakowie i Szczecinie, dwu polskich rezydencji królewskich – Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Zamku Królewskiego na Wawelu, a także Muzeum Zamkowego w Pszczynie, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Okręgowego w Koninie, a także z kilku kolekcji prywatnych oraz Urzędu Miejskiego w Trzebiatowie.

Wystawa w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy ulicy Wały Chrobrego 3 odbędzie się w dniach 9.02 – 15.04. 2018 r.

Więcej informacji: http://muzeum.szczecin.pl/wystawy/czasowe/wydarzenie/894-biedermeier.html
 

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia