WIĘCEJ PRACY DLA WIĘŹNIÓW W POWIECIE GRYFICKIM

Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadza pilotażowy projekt zatrudnienia skazanych odbywających kary pozbawienia wolności w zakładach karnych. Projekt zakłada m.in. wybudowanie w tym celu 40 hal produkcyjnych, ale też rozszerzenie zakresu możliwości nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządów oraz ulg dla przedsiębiorców zatrudniających więźniów.

Na terenie powiatu gryfickiego mamy w Płotach Oddział Zewnętrzny Zakładu karnego w Nowogardzie. Postanowiliśmy sprawdzić, jak na chwilę obecną wygląda zatrudnienie osób osadzonych w tym zakładzie.

 

Jak informuje nas por. Przemysław Sońtka - Rzecznik Prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Nowogardzie aktualnie w Oddziale Zewnętrznym w Płotach jest 251 osadzonych. Od 5 lipca br. odbywają tam karę recydywiści penitencjarni w warunkach zakładu karnego typu półotwartego. W chwili obecnej zatrudnionych jest łącznie 87 osadzonych, z czego 41 poza terenem jednostki.

 

W ramach prac publicznych realizowana jest stała współpraca z organami administracji publicznej oraz samorządem terytorialnym. W ramach tych prac więźniowie wykonują prace pomocnicze, porządkowe, remontowe oraz przy pacjentach na rzecz Domów Pomocy Społecznej w Resku i Gryficach, Urzędu Miejskiego w Płotach, Przedszkoli i Szkół w Płotach i Wicimicach, Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Płotach oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Płotach. Osadzeni wykonują również prace na cele charytatywne. W tej formie wykonywali zadania na rzecz parafii pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Płotach.

Realizowane jest też odpłatne zatrudnienie u kontrahentów pozawięziennych. W oparciu o umowę z firmą RESKO pracuje tam 19 skazanych.

W najbliższym czasie planowane jest skierowanie do pracy ponad 80 więźniów. Kandydaci do tej pracy są aktualnie weryfikowani pod kątem predyspozycji zawodowych, stanu zdrowia i względów bezpieczeństwa.

Jak się wydaje, jest to dobra informacja zarówno dla skazanych, którzy chętnie zgłaszają się do pracy, która odrywa ich od monotonni życia „za kratami” i jednocześnie dla firm i jednostek samorządowych. Te w ten sposób pozyskują pracowników zatrudnianych w miejscach, w których coraz trudniej znaleźć chętnych do pracy nawet w rejonach gdzie statystycznie występuje stosunkowo duże bezrobocie.

 

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia