Ulica zmieniła nazwę… na taką samą

Ulica Rapackiego w Gryficach zmienia nazwę. Dotąd kojarzona była z ministrem szkolnictwa wyższego i spraw zagranicznych PRL. Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, ulica musiała zniknąć. Radni zadecydowali dziś, że ulica będzie nosiła nazwę… Rapackiego. Tym razem polskiego kompozytora, śpiewaka i dyrygenta. 

W związku z ustawą dekomunizacyjną ulice, place i parki, które noszą nazwy kojarzone z komunistycznymi postaciami bądź świętami, muszą zmienić swoje nazwy.

W Gryficach takiej zmianie miały zostać poddane dwie ulice Rapackiego i 6 Marca. Zgodnie z projektami uchwał nazwy miały pozostać takie same. Zmienić się miały jedynie uzasadnienia do ich nazw.

Przygotowane projekty uchwał spotkały się jednak ze sprzeciwem radnego Stanisława Hołubczaka, który uważał, że w sprawie nazw ulic powinni się wypowiedzieć mieszkańcy. Radny złożył wniosek o skierowanie obu projektów do burmistrza w celu przeprowadzenia konsultacji społecznych.

Odesłanie projektów do burmistrza wiązało się ze zdjęciem ich z porządku obrad. Taki wniosek, w obu przypadkach, złożył radny Hołubczak, jednak w czasie głosowań nie uzyskały one większości głosów.

W dalszych obradach Rada Miejska zdekomunizowała ulicę Rapackiego. Co prawda jej nazwa pozostała taka sama, ale zmieniło się uzasadnienie do uchwały o nadaniu takiej nazwy. Dotąd ulica kojarzyła się z Adamem Rapackim – ekonomistą, aktywistą, funkcjonariuszem partii komunistycznej i PRL w okresie stalinizmu i po 1956 roku, m.in. ministrem szkolnictwa wyższego oraz spraw wewnętrznych PRL. Teraz kojarzyć się będzie również z Adamem Rapackim, ale tym razem z polskim kompozytorem, śpiewakiem i dyrygentem.  

Kolejną ulicą, do zmiany w ramach dekomunizacji, była 6 Marca. W tym wypadku uzasadnienie dla tej nazwy miało zmienić się z wyzwolenia Gryfic przez Armię Czerwoną spod okupacji niemieckiej na upamiętnienie powrotu ziemi gryfickiej do polskości. W tym punkcie swoją propozycję uzasadnienia nazwy dla ulicy, na Europejski Dzień Pamięci o Solidarnych przedstawił radny Paweł Kamiński. W czasie głosowania wniosek radnego upadł. Ostatecznie, po głosowaniu ulica 6 Marca pozostaje jak dotychczas. 
 

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia