Światowy Dzień Bez Tytoniu. To dobra okazja do rzucenia palenia

Piątek, 31 maja to Światowy Dzień Bez Tytoniu. Coroczna kampania ma podnieść świadomość na temat szkodliwych i śmiertelnych skutków używania tytoniu oraz zniechęcić do używania tytoniu w jakiejkolwiek formie.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryficach uprzejmie informuje, że jak co roku dzień 31 maja obchodzony jest jako Światowy Dzień bez Tytoniu. W każdym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca uwagę na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu.

Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób, z czego ok. 200 mln to kobiety. Jeśli nie podjęte zostaną pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030 tytoń możedoprowadzić do zgonu ponad 8 milionów ludzi, z czego 2,5 miliona stanowić będą kobiety – ostrzega WHO. W Polsce do nałogowego (codziennego) palenia przyznaje się niemal jedna czwarta Polaków – 24%. Palenie tytoniu skraca życie o wiele lat. Palący Polacy w średnim wieku tracą 22 lata życia, osoby starsze (powyżej 70 r.ż.) – około 8 lat.

Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że palenie tytoniu jest jednym z głównych czynników zwiększających ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, a w efekcie umieralności. Każdy nowotwór może powstać pod wpływem działania karcynogenów zawartych w dymie papierosowym. Korelacja ta najsilniej wykazana jest w rakach płuc 80 - 90%. Pozostałe nowotwory dotyczą następujących narządów (kolejność zgodnie z częstością występowania u palaczy): krtani, gardła, przełyku, skóry, nerek, pęcherza moczowego, trzustki, rzadko: żołądka, wątroby, krwi. Związkiem uzależniającym fizycznie od palenia jest NIKOTYNA, która pobudza ośrodkowy oraz obwodowy układ nerwowy. W dużych dawkach jest bardzo trująca, a nawet może spowodować zgon. W skład papierosa wchodzą również: substancje smoliste (takie jak formaldehyd, arsen, cyjanek i benzen) cyjanowodór, tlenek węgla, fenole i wiele innych.

Po roku od rzucenia palenia - ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego zmniejsza się o połowę, po 5 latach - ryzyko zachorowania na raka płuca zmniejszają się o połowę, po 10 latach - ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca jest takie samo, jak u osoby nigdy nie palącej, po 15 latach - ryzyko zachorowania na raka płuca będzie takie samo, jak u osoby nigdy nie palącej.

Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym - 801 108 108

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia