Sprawdzili swoje siły w wymarzonych zawodach

Pierwszoklasiści z gryfickiego „Miłosza” wzięli udział w kolejnej edycji Dnia przedsiębiorczości. Przy okazji jednodniowych praktyk w wybranym miejscu pracy, uczniowie mieli okazję sprawdzić, czy wybrany przez nich zawód, to dobry wybór. 

20 marca 2019 r. uczniowie klas pierwszych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Czesława Miłosza w Gryficach wzięli udział w jednodniowych praktykach w firmach bądź instytucjach w ramach Dnia przedsiębiorczości, programu organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Dzień przedsiębiorczości to pomoc uczniom szkół ponadgimnazjalnych w przygotowaniu się do świadomego wyboru zawodu. Program pozwala rozwiać wątpliwości młodych ludzi związane z tym, jak naprawdę wygląda praca w wybranym zawodzie. Dzięki wolontariuszom – doświadczonym pracownikom – młodzież miała okazję dowiedzieć się, jakie kompetencje, wiedza i umiejętności są niezbędne do wykonywania pracy na upragnionym stanowisku w wymarzonym zawodzie. A to z kolei ma pomóc podjąć decyzję na temat dalszego kierunku kształcenia.
Uczniowie realizujący ten program mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się z danym miejscem pracy, dzięki czemu mogli sprawdzić, czy zawód ten po prostu im się podoba.

Było to możliwe dzięki zaangażowaniu pracowników z firm, urzędów i instytucji, którzy wprowadzili młodych ludzi w tajniki swoich zawodów. Wolontariusze dzielili się z uczniami nie tylko swoim czasem, ale także tym, co mają najcenniejszego wiedzą i doświadczeniem. To największe tego typu wydarzenie w Polsce.

Akcję „Dzień przedsiębiorczości” młodzież oceniła bardzo pozytywnie- nie był to dla nich „dzień bez szkoły”, lecz dzień zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Był to, zarówno dla uczniów, jak i firm, dobry sprawdzian, dający możliwość konfrontacji oczekiwań uczniów wobec przyszłych ich przełożonych z rzeczywistością, a pracodawcom dał szansę na poznanie postaw przyszłych potencjalnych pracowników.

Uczniowie chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami. Na pytanie: Czy było warto? odpowiadali:

Szymon Wachowiak - Oczywiście! Odbyłem praktykę w Urzędzie Miejskim wraz z Aleksandrą i Jakubem. Otrzymaliśmy wiele cennych rad, które przydadzą nam się w dorosłym życiu. Dowiedzieliśmy się, że każda praca niesie ze sobą jakiś ciężar, jednak jeśli wykonujemy swoje zadania z pasją, staje się ona dla nas przyjemnością. Był to dobry sprawdzian.

Kinga Marzec, Tamara Gazdowicz - Dzień Przedsiębiorczości pozwolił nam zobaczyć, jak wygląda praca, w której w przyszłości chciałybyśmy pracować. Na praktyce pokazano nam, jak odpowiedzialna jest praca wychowawcy i ilu wymaga wyrzeczeń oraz cierpliwości. Zapoznałyśmy się także z regulaminem pracy placówki oraz dokumentami, które należy wypełniać podczas bycia wychowawcą.

Kamila Kadrzyńska,Katarzyna Trzepałka -Odbyłyśmy jednodniową praktykę w SALONIE HOUSE. Przyglądałyśmy się pracy na stanowisku specjalisty do spraw sprzedaży. Zostałyśmy zapoznane z zawartością magazynu i najnowszymi trendami panującymi w modzie. Dowiedziałyśmy się wiele ciekawych rzeczy i nabyłyśmy nowe umiejętności, np. wypełniania i segregowania faktur.

Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Czesława Miłosza w Gryficach wraz z koordynatorem składają gorące podziękowania zakładom, instytucjom i urzędom, które gościły naszych uczniów podczas jednodniowej wizyty w wybranym miejscu pracy.

To dzięki Państwa pomocy i wyrozumiałości młodzież z ZSP im. Czesława Miłosza w Gryficach mogła zweryfikować informacje o pracy na wymarzonym stanowisku. Zdobyła również wiedzę o tym, jakich kompetencji i wiadomości oczekuje się od kandydatów w danym zawodzie.

Tekst: Agnieszka Jackowska - szkolny koordynator programów Dzień przedsiębiorczości oraz Otwarta firma


 

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia