Mundurowi radzą kupować petardy w sprawdzonych sklepach. Sprzedawca fajerwerków powinien okazać dowód ich atestowania i dopuszczenia do sprzedaży. Należy sprawdzić termin ważności i dokładnie czytać zalecenia producenta dotyczące obsługi. Nie należy kupować petard przeterminowanych lub wycofanych z obiegu.
Korzystając z petard należy zachować szczególną ostrożność. W żadnym wypadku nie wolno używać fajerwerków pod wpływem alkoholu ani odpalać ich w domu czy na balkonie. Warto sprawdzić długość lontu - jeśli jest za krótki należy zrezygnować z odpalania. Sztuczne ognie można odpalać trzymając je z dala od twarzy, a przede wszystkim od oczu. Po odpaleniu petardy natychmiast trzeba ją odrzucić od siebie, aby nie wybuchła zbyt blisko nas. A jeśli petarda nie odpaliła, nie wolno przy niej majstrować tylko wyrzucić. Jeżeli fajerwerk jest na kijku, przy odpalaniu trzeba włożyć go do butelki.
Szczególną uwagę funkcjonariusze zwracają na najmłodszych, którym nie można ani samodzielnie zaopatrywać się w sztuczne ognie i fajerwerki ani też samodzielnie z nich korzystać. Należy wytłumaczyć dzieciom, że materiały pirotechniczne oprócz radości i wrażeń niosą ryzyko wypadku jeśli nie przestrzega się podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Nieostrożne obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi jest karane. Grozi za to kara aresztu, grzywny albo nagany. Natomiast za sprzedaż nieletnim materiałów pirotechnicznych, grozi nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.
Warto również zapoznać się z Rozporządzeniem Porządkowym Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 14 grudnia 2015 roku, które w celu zapewnienia spokoju i bezpieczeństwa publicznego oraz ochrony życia i zdrowia wprowadza zakaz używania wyrobów pirotechnicznych w ściśle określonym terminie, tj. zakaz obowiązuje od dnia 21 grudnia 2016 r. do 4 stycznia 2017 r., z wyjątkiem 31 grudnia 2016 r. i 1 stycznia 2017 r.