Więcej szczegółów przeczytasz także w opracowanym przez eksperta Mubi poradniku “Rzecznik Finansowy – kto to jest i co robi? Kiedy możesz zwrócić się o pomoc? Sprawdzamy!”, który znajduje się na stronie https://mubi.pl/poradniki/rzecznik-finansowy/
Zadanie Rzecznika Finansowego
Prawie 50 000 osób skorzystało z pomocy Rzecznika Finansowego w roku 2018. Spór z instytucją finansową nie należy z pewnością do rzeczy przyjemnych. Zadaniem Rzecznika jest wspieranie osób poszkodowanych - czasem przez udzielenie porady, czasem zaś przez odpowiednią interwencję. Nie jest tak, że z jego pomocą spór zawsze wygramy, tym niemniej warto z tego rodzaju usług skorzystać, bo wówczas nasze szanse wzrastają.
Pomoc Rzecznika Finansowego - kiedy?
Może się zdarzyć, że po kolizji czy wypadku towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi Ci wypłaty odszkodowania lub przyzna takie, którego wysokość nie będzie dla Ciebie satysfakcjonująca. Nie jest tajemnicą, że zwrócenie się w tej sytuacji do prawnika pociągać może za sobą bardzo wysokie koszty. To właśnie ten moment, w którym warto zwrócić się o pomoc do Rzecznika Finansowego (przed rokiem 2015 był to Rzecznik Ubezpieczonych).
Rzecznik Finansowy pomóc może Ci na każdym etapie procesu, w tym już przy okazji pisania odwołania. To on podpowie Ci, jakie konkretnie prawa Ci przysługują. Jeśli będziesz miał problemy z napisaniem uzasadnienia od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego, w jego stworzeniu również nieoceniona będzie pomoc Rzecznika. To właśnie on wskaże, o czym warto w uzasadnieniu wspomnieć, a co można pominąć. Gdy Twoje odwołanie od decyzji TU nie zostanie pozytywnie rozpatrzone, również liczyć możesz na pomoc Rzecznika Finansowego.
Jak i kiedy skorzystać z pomocy Rzecznika?
Jeśli jest taka możliwość, z Rzecznikiem Finansowym skontaktuj się, zanim jeszcze złożysz reklamację do towarzystwa ubezpieczeniowego. Takie rozwiązanie pozwoli Ci na skuteczniejsze działanie i sprawi, że nie stracisz czasu na wysyłanie pism reklamacyjnych napisanych w sposób nieprawidłowy lub niewystarczająco przekonujący. Aby skorzystać z pomocy Rzecznika, zadzwoń pod numer 22 333 73 28 lub wyślij wiadomość e-mail na adres porady@rf.gov.pl. Mniej popularną, ale równie skuteczną metodą może być także kontakt na portalu Facebook, w formie prywatnej wiadomości (profil nosi nazwę @RzecznikFinansowy). Jeśli wysłałeś już reklamację, pamiętaj, że odpowiedź powinieneś uzyskać w ciągu trzydziestu dni - taki termin ma towarzystwo ubezpieczeniowe na jej rozpatrzenie, o ile nie poprosi o jego wydłużenie, odpowiednio swoją prośbę uzasadniając. Brak odpowiedzi na Twoją reklamację w wyznaczonym terminie oznacza, że będzie ona rozpatrzona na Twoją korzyść.
Interwencja i postępowanie polubowne - kiedy?
Jeśli Twoje odwołanie nie zostało rozpatrzone pozytywnie, możesz poprosić Rzecznika Finansowego o interwencję, składając odpowiedni wniosek.
Trzeba pamiętać, że wniosek o interwencję kierowca złożyć może dopiero po wcześniejszym złożeniu reklamacji, gdy ta nie zostanie uznana. Nie ma możliwości, by zrobić to wcześniej. Natomiast z pewnością interwencja Rzecznika może być bardzo pomocna - wytacza on często masę argumentów prawnych i jest w stanie przekonać towarzystwo ubezpieczeniowe, by zmieniło wydaną wcześniej decyzję na korzyść klienta. Co istotne, w odróżnieniu od postępowania polubownego, samo wnioskowanie o interwencję jest całkowicie darmowe- mówi doradca klienta porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi.pl
W przypadku postępowania polubownego musisz przygotować się na koszty, jednak nie będą one duże - opłata wynosi w tym przypadku tylko 50 zł. To niewiele, biorąc pod uwagę koszty związane z korzystaniem z usług prawnika czy te, na które trzeba się przygotować, wytaczając towarzystwu sprawę sądową. Postępowanie polubowne może zostać wszczęte na każdym etapie i nie jest w żaden sposób zależne od interwencji.
Rzecznik Finansowy a sprawa w sądzie
Rzecznik Finansowy może ma Twoją prośbę wydać opinię (tak zwany istotny pogląd w sprawie) w sytuacji, gdy Twoja sprawa trafiła już do sądu. Wniosek o taką opinię, podobnie jak w przypadku interwencji, jest całkowicie bezpłatny. Sąd ma obowiązek ustosunkować się do wydanego przez Rzecznika poglądu w sprawie, chociaż nie musi brać go pod uwagę przy wydawaniu ostatecznego wyroku.