Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gryficach. Ksiądz Piotr Śliżewski zwrócił się do młodzieży słowami: – Wasza dzisiejsza obecność jest oznaką nie tylko wiary, ale i przywiązania do tradycji i pamięci. To ważny dla was dzień. Upamiętniacie patrona szkoły, pierwszego króla Polski – powiedział ks. Śliżewski. Słowo uznania skierował również do nauczycieli, którzy codzienną, niezłomną i pełną ufności pracą wychowują i edukują kwiat polskiej młodzieży: – Wiedza i mądrość to dwie różne sprawy, wiecie dobrze o tym. Wiedzę można posiadać, ale nie zawsze mądrze jej używamy – dodał gryficki duchowny.
Po strawie duchowej uczniowie przeszli barwnym korowodem ulicami Gryfic na dziedziniec szkoły. Jolanta Folwarska, dyrektor gryfickiego liceum, w symbolicznym geście przekazała młodzieży klucz do szkoły. Uczniowie mogli „dzielić i rządzić”, oczywiście i mądrze, i sprawiedliwie: – Drodzy uczniowie, cieszę się z waszej obecności. Trudno o lepsze świadectwo waszej przynależności do społeczności szkolnej. To wasz dzień! Mam nadzieję, że tego dnia piękny uśmiech zagości zarówno na waszych twarzach, jak i w sercach. Niezapomnianych chwil! – życzyła dyr J. Folwarska.
Najlepsze życzenia uczestnikom imprezy złożył – w imieniu emerytowanych nauczycieli – Jerzy Pomykalski, były dyrektor „Chrobrego”, natomiast list gratulacyjny w imieniu starosty gryfickiego – Ryszarda Chmielowicza – odczytała Grażyna Obrębska-Starzec: „Z okazji Święta Patrona Szkoły składam na ręce Pani Dyrektor serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia. Niech ta uroczystość będzie podniosłą chwilą refleksji, a także źródłem inspiracji do dalszego poznawania świata. […] Szkoła nosi zobowiązujące imię Bolesława Chrobrego. Życzę, aby zawsze była wierna Patronowi” – czytamy między innymi w Liście.
Podniosłej atmosferze towarzyszyła świetna zabawa. Uczniowie wzięli udział w licznych konkurencjach i konkursach artystyczno-sportowych. Oczywiście nie zabrakło inscenizacji zjazdu gnieźnieńskiego. Najwięcej emocji wśród młodzieży wzbudziły konkursy na „Chrobrego XXI wieku” (pierwsze miejsce zajęła klasa IIc, tuż za nią uplasowała się Ie) oraz „Twarze Chrobrego”. Atmosferę dobrej zabawy pełnej atrakcji i niespodzianek dopełniły kulinaria – wyśmienite jadło i orzeźwiający napitek.
Fot: Mariusz Rakoski