Międzynarodowe pisanki

    Wielkanoc wiąże się z wieloma tradycjami. Jest nie tylko ważna ze względu na duchowy wymiar. Jest to bowiem czas, kiedy przyroda na nowo budzi się do życia.
   W Trzebiatowskim Ośrodku Kultury od wielu lat organizowane są warsztaty pisankowe, podczas których każdy może spróbować tradycyjnego pisania  jajek. Podczas warsztatów uczyliśmy się zdobienia woskiem, a następnie barwienia pisanek. Z dużym zainteresowaniem i zachwytem uczestnicy warsztatów podpatrywali techniki rysowania wzorów i elementów dekoracyjnych pochodzących z różnych regionów. Nasi goście Marlene Vogler z Niemiec, Pani Zofia Minko, Pani Józefa Wąśniewska, Pani Barbara Nowacka to mistrzynie malowania jajek i bardzo im dziękujemy ,że znalazły czas, aby podzielić się swoimi umiejętnościami. Uczestnikami warsztatów były dzieci ze swoimi rodzicami, babciami, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, studentki Uniwersytetu III Wieku, Panie z Koła Emerytów, dzieci z Punktu Nauczania Języka Ukraińskiego w Trzebiatowie. Było więc międzynarodowo i wielopokoleniowo.
    Tradycja malowania jajek w Polsce sięga X w. Są one symbolem pomyślności oraz rodzącego się życia. Stanowią bardzo ważny element Wielkanocy. Zdobione jaja określa się różnymi nazwami w zależności od techniki wykonania. Jajka malowane na jeden kolor (zazwyczaj czerwony) to: kraszanki, malowanki lub byczki. Jajka ozdobione jedno-lub wielobarwnym deseniem, naniesionym na jednolite tło, nazywa się pisankami. Znane są jeszcze rysowanki, skrobanki, nalepianki, wyklejanki czy pisanki ażurowe.Każdy region naszego kraju ma swój charakterystyczny sposób ozdabiania jaj.  
   Wraz z Niedzielą Palmową rozpoczyna się Wielki Tydzień. Dawniej zwana „Kwietną” lub „Wierzbową”, stanowi bardzo ważny dzień w religii chrześcijańskiej. Symbolizuje wjazd Jezusa do Jerozolimy. W Niedzielę Palmową święcimy tzw. palemki. Są one wykonane z gałązek wierzby, ozdobionych bukszpanem i kwiatami. Podczas warsztatów odbyła się ocena palm wielkanocnych. Jury składające się z uczestników warsztatów :Zofia Minko, Barbara Nowacka, Anna Mazur, Regina Kaźmierczak wybrało najpiękniejsze palmy, które w Niedzielę Palmową zdobić będą  trzebiatowskie sanktuarium. Szczególną uwagę zwrócono na samodzielność wykonania i zdobienia palmy oraz na to aby elementy zdobień wykonane były z naturalnych elementów.

 Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbędzie się w Pałacu 16 kwietnia o godz.12 .
   Dziękujemy serdecznie za udział w warsztatach życząc wszystkiego najlepszego z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Tekst i zdjęcia: Trzebiatowski Ośrodek Kultury

Tekst i zdjęcia: Trzebiatowski Ośrodek Kultury

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia