Szczególnie to ostatnie określenie może dziwić i zaskakiwać. Wszak osoba, która należy do polskiej sekcji IBBY (International Board on Books for Youngsters) – międzynarodowej organizacji non-profit zajmującej się literaturą dziecięcą, jest członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, nie przystoi by był „jakąścrossdreserką”.
Rzecz dotyczy imprez organizowanych przez Renatę Korek Dyrektorkę Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury, w których przebiera się za „białą damę” czyli ducha księżnej Marii Anny z Czartoryskich Wirtemberskiej czy upiora podczas ferii organizowanych w ośrodku. Otóż jak możemy się tylko domyślać odezwała się w niej dusza pedagoga, wszak jest absolwentką Uniwersytetu Szczecińskiego, pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej a swoją pracę zawodową rozpoczęła jako wychowawca w Domu Dziecka w Gryficach, później była nauczycielką w szkole podstawowej i średniej w Trzebiatowie. Takie pedagogiczne doświadczenie ma z pewnością twórczy wpływ na organizowane przez TOK imprezy.
Dlaczego „strażnik starego świata”? Jest jedyną osobą w naszym powiecie, która z takim zaangażowaniem stara się uratować od zapomnienia obyczaje, tradycje i kulturę Trzebiatowa. Jej Spotkanie Czterech Świec powoduje, że w pałacowej czytelni siadają obok siebie wyznawcy czterech trzebiatowskich kościołów: rzymskokatolickiego, prawosławnego, grekokatolickiego i ewangelicko-augsburskiego. Przypomina nam wszystkim, że Trzebiatów był w dawnych czasach miastem otwartym, na różne wyznania i religie.
Święto Kaszy, które co roku ściąga do Trzebiatowa tysiące turystów jest jedyną imprezą w naszym regionie, które przypomina historię sprzed setek lat.
Galeria Feininger, stworzona przez Renatę Korek przypomina o światowej klasy malarzu, który w roku 1924 Feininger wybrał małą, rybacką wioskę – Mrzeżyno na swoją nową siedzibę nad Morzem Bałtyckim. Ta mała wieś położona nad ujściem Regi, ze swoimi samotnymi plażami i potarganymi lasami tak mu się jednak spodobała, że spędzał tu każde lato, aż do 1935 roku. Podczas dwunastoletniego pobytu w Mrzeżynie stało się jasne, że tutaj Feininger znalazł „swój” krajobraz….
Jednak Renata Korek to nie tylko poetka, dyrektorka instytucji kultury, pedagog, ale również polityczka a może bardziej samorządowiec.
Do samorządu powiatowego dostaje się z listy Platformy Obywatelskiej. Zostaje Przewodniczącą Rady Powiatu Gryfickiego. W tych wyborach również bierze udział, z listy Mieszkańcy dla Mieszkańców. Z pozycji drugiej. Zatem jest szansa, że w Radzie Powiatu Gryfickiego znajdzie się osoba, która potrafi łagodzić obyczaje.