Prokuratura wysłała policję na konferencję naukową. Miał być donos

Policjanci pojawili się na konferencji naukowej dotyczącej Karola Marksa w Pobierowie (gm. Rewal). Funkcjonariusze wysłani przez prokuraturę sprawdzali, czy nie doszło do publicznego propagowania totalitarnego ustroju państwa.
 

Od środy do soboty (9-12.05) w należącym od Uniwersytetu Szczecińskiego Ośrodku Wypoczynkowym w Pobierowie odbywała się konferencja naukowa o Karolu Marksie. W piątek, na spotkaniu pojawili się funkcjonariusze policji z Rewala. Policjanci, działając na polecenie Prokuratury Rejonowej Szczecin Zachód, mieli sprawdzić, czy na konferencji nie doszło do propagowania faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa bądź do nawoływania do nienawiści.

- Policjanci, realizując wytyczne prokuratora, przeprowadzili rozmowę z organizatorem konferencji naukowej, zbierając informacje na temat programu i przebiegu konferencji. Interwencja policjantów zakończyła się sporządzeniem notatki, która została przekazana do właściwej prokuratury zlecającej powyższe czynności – tłumaczy rzecznik prasowy KPP w Gryficach podkom. Zbigniew Frąckiewicz.

O sprawie zrobiło się głośno, po tym, jak poinformował o niej na Facebook-u Tymoteusz Kochan - jeden z uczestników. „Tymczasem wczoraj podczas konferencji naukowej o Marksie w Pobierowie w postaci dwóch funkcjonariuszy odwiedziła nas policja. Sprawdzała, czy nie prowadzimy „antynarodowej działalności” i fotografowała nasze wydawnictwa (tzn. kilka numerów zupełnie dostępnej w sieci Nowej Krytyki), a także spisała organizatora. Wszystko na terenie naukowej konferencji i ośrodka będącego ośrodkiem uniwersyteckim. Witamy w polskiej demokracji”.

Tymczasem prokuratura swoje działania tłumaczy pisemnym zawiadomieniem, z którego wynikało, że podczas konferencji mogło dojść do przestępstwa z art. 256 § 1 kk. Zgodnie z tym przepisem: „Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa, lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

- Powyższe działania prokuratury były konsekwencją złożenia w tej sprawie formalnego zawiadomienia. Celem działania prokuratury było jego zweryfikowanie i ustalenie, czy rzeczywiście zaistniało uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, na jakie wskazano. Każde zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa podlega sprawdzeniu i procesowej ocenie – informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. Joanna Biranowska-Sochalska dodaje także, że czynności podjęte przez funkcjonariuszy Policji nie zakłóciły przebiegu organizowanej konferencji i polegały na rozpytaniu kierownika ośrodka, w którym odbywała się konferencja oraz jednego z jej uczestników.
 

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia