Ponad połowa podatników w powiecie gryfickim w 2017 roku wysłała swój PIT przez Internet – informuje Urząd Skarbowy w Gryficach. Z tej formy rozliczenia się z fiskusem, chętnie korzystali mieszkańcy wszystkich gmin. Rekordzistą była gmina Trzebiatów, w której aż 4157 podatników, a więc 65,76% wysłało swój PIT drogą elektroniczną. W gminie Rewal z takiej formy skorzystało 973 osób (61,31%), a w gminie Płoty 2036 podatników (61,21%). W Gryficach, a więc w najliczniejszej gminie powiatu gryfickiego swój PIT przez Internet wysłało 5617 osób (58,69%). Podobnie było w gminie Karnice. Tutaj z takiej możliwości skorzystało 910 podatników (58,60%). Najrzadziej, z tej formy rozliczenia podatku w minionym roku korzystali mieszkańcy gminy Brojce – 722 osoby (55,84%).
Jak informuje Izba Administracji Skarbowej, elektroniczne zeznanie to same plusy i dla podatników i dla administracji skarbowej. Bo e-Deklaracje to: oszczędność czasu, szybszy zwrot nadpłaty, niższe koszty złożenia deklaracji podatkowej, łatwość wypełnienia, bezpieczeństwo przesyłanych danych, gwarancja poprawności składanej deklaracji, ochrona środowiska i otrzymanie potwierdzenia złożenia deklaracji bez wychodzenia z domu.
W od połowy marca, po zebraniu przez urzędy informacji PIT-11 od płatników, można będzie skorzystać z jeszcze prostszych form deklaracji elektronicznych:
usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (tzw. PFR – pre-filled tax return);
PIT-WZ – wniosku o sporządzenie zeznania podatkowego przez urząd skarbowy, który to wniosek można już złożyć;
PIT-OP – oświadczenia o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego.
We wszystkich urzędach skarbowych funkcjonują stanowiska, na których można złożyć zeznania samodzielnie lub z asystą pracownika urzędu.
Fiskus zaprasza gminy, zakłady pracy, szkoły i wszelkie grupy zorganizowane do kontaktu z urzędami skarbowymi w celu organizacji szkoleń w zakresie e-Deklaracji.
Aby złożyć zeznanie roczne bezpośrednio w Internecie na stronie www.e-deklaracje.gov.pl lub za pomocą zainstalowanego programu wystarczy przygotować:
Informacje PIT-11, które otrzymujemy od pracodawców lub inne dokumenty i informacje, które świadczą o uzyskanych dochodach w 2017 r.,
informacje potwierdzające kwoty odliczeń od dochodu i podatku,
dane dzieci (PESEL lub data urodzenia) do „ulgi na dzieci",
kwotę przychodu z zeznania za 2016 r.- informacja ta będzie potrzebna do identyfikacji danych w systemie e-Deklaracje (w przypadku gdy w zeszłym roku nie składano zeznania wpisujemy „0" (zero)),
numer KRS w przypadku chęci przekazania 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego.