Gdy kupujemy artykuły spożywcze powinniśmy – jako konsumenci – szczególną uwagę poświęcić na oznakowanie produktu. Istotna jest tutaj etykieta, która powinna być czytelna i zawierać w szczególności datę minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia. Ważne są także warunki przechowywania danego środka spożywczego, kaloryczność oraz zawartość składników odżywczych.
Podczas robienia zakupów naturalnym odruchem powinno być zwrócenie uwagi na sam towar: wygląd, zapach i opakowanie (które powinno być czyste i nieuszkodzone). Sposób przechowywania żywności jest niezwykle ważnym aspektem. Ma to zastosowanie zwłaszcza w przypadku towarów, które łatwo się psują i wymagają zachowania ciągłości łańcucha chłodniczego. Środki spożywcze zawsze powinny być przechowywane zgodnie ze sposobem podanym przez producenta na etykiecie.
Należy także zwracać uwagę na odpowiednią ekspozycję towaru: każdy rodzaj powinien być wyłożony na odrębnych regałach (osobno pieczywo, osobno mięso i wędliny itd.). Wiele świątecznych potraw zawiera w swoim składzie grzyby –kupować je należy wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, w formie paczkowanej z prawidłowym oznakowaniem lub od osób posiadających atest grzyboznawcy.
Kolejną pozycją, na którą warto zwrócić szczególną uwagę są ryby. Gdy w sprzedaży oferowane są żywe okazy, powinniśmy sprawdzić prawidłowość warunków umieszczenia żywych ryb. Baseny powinny być szczelne, o gładkich ścianach i krawędziach, woda w nich powinna być czysta i natlenowana lub napowietrzana. Warto być w tym wszystkim człowiekiem i mieć na uwadze także sposób, w jaki zwierzęta są pakowane po zakupie: dobrze byłoby wtedy, gdyby sprzedający uwzględniał dobrostan ryb i nie narażał ich na dodatkowe cierpienie.
Jeżeli stwierdzicie, że wymienione powyżej zasady są w jakimś punkcie handlowym nadużywane lub łamane – jako konsumenci macie prawo do złożenia interwencji do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.