W niedzielę, 30 kwietnia bieżącego roku w Cerkwicy obyła się pod Honorowym Patronatem Przewodniczącego Sejmowej Komisji Obrony Narodowej posła na Sejm RP Michała Jacha uroczystości Pro Memoriam w Cerkwicy poświęconej śp. płk Kazimierz Kosiarskiego spoczywającego na miejscowym cmentarzu.
Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cerkwicy sprawowana przez ks. ppłk Zenona Sodzawicznego z parafii wojskowej Matki Boskiej Różańcowej w Garnizonie Marynarki Wojennej RP Dziwnów. Eucharystii współprzewodniczył ks. kanonik Kazimierz Olejniczak.
Po Mszy św. odbyła się dalsza część obchodów na czele z Kompanią Honorową z Pocztem Sztandarowym 3 batalionu zmechanizowanego Legii Akademickiej z Trzebiatowa; pocztów sztandarowych: Klubu Kawaleryjskiego 18 Pułku Ułanów Pomorskich, Technikum Leśnego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Benicach, Związku Sybiraków. Po wystąpieniu Przewodniczącego Sejmowej Komisji Obrony Narodowej posła na Sejm RP Michała Jacha, złożeniu wiązanek kwiatów na grobie płk. Kazimierza Kosiarskiego i jego żony Katarzyny oraz modlitwie za zmarłych Grupa Rekonstrukcji Historycznych 14 Pułku Piechoty I Armii WP „Nałęcz” w Trzebiatowie oddała trzykrotną salwę honorową.
Płk Kazimierz Kosiarski w latach 1932-1938 był dowódcą 18. Pułku Ułanów Pomorskich w Grudziądzu, potem dowódcą 5. Pułku Strzelców Konnych w Dębicy. W kampanii wrześniowej 1939 roku był zastępcą dowódcy Krakowskiej Brygady Kawalerii gen. Zygmunta Piaseckiego. W latach1939 -1945 przebywał w niemieckich oflagach, m.in. w Oflagu II D Gross Born (Borne Sulinowo). W 1946 roku powrócił do kraju. Zmarł 20 grudnia 1974 roku. Odznaczony: Virtuti Militari 4. i 5. klasy, Krzyż Niepodległości, Krzyż Walecznych 5 razy.
mzk