Podczas wczorajszego, (19.07.) otwarcia wernisażu w TOK – u można było podziwiać prace tkackie, jakie powstały w Pracowni Tkaniny Artystycznej przy Regionalnym Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu. Pracownia ta powstała w październiku 1983r. pod kierownictwem st. instruktora ds. plastyki Elżbiety Polak i nosi nazwę Pracownia Plastyczna w Ratuszu. To już trzecia wystawa prac tej pracowni w Trzebiatowie. Otwarcia wystawy dokonała Renata Teresa Korek, dyrektor TOK – u w towarzystwie Tadeusz Kielara, dyrektora RCK w Kołobrzegu oraz Elżbiety Polak.
Przedstawiono wiele tkanin o różnej tematyce i technice. Prace wykonane za pomocą łączenia sizalu i wełny z innymi materiałami takimi jak drewno, liny, pióra, czy trzciny. Prace obrazują pomysły 18. pań, które na stałe korzystają z pracowni w kołobrzeskim Ratuszu. Niektóre z nich były obecne podczas imprezy.
- Sizal to włókno naturalne, pochodzi z agawy, daje się wspaniale farbować. Sizal teraz jest już bardzo trudno dostać, przerzuciliśmy się na wełnę tak jak wszystkie inne pracownie. Wełnę dywanową i typowo gobelinową, która jest nieregularna, nierówno przędzona, po to, żeby w tkaninie uzyskać przestrzenny efekt – próbuje zaciekawić zebranych Elżbieta Polak.
Gobeliny były już wystawiane w wielu miastach Polski oraz w innych krajach. Pierwsza wystawa prac tkackich miała miejsce w maju 1987 r. w Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu. Pracownia ma w swoim dorobku wiele nagród i wyróżnień zdobytych podczas udziału w ogólnopolskich przeglądach twórczości nieprofesjonalnej m.in.:
- Biennale Tkaniny Artystycznej w Bydgoszczy,
- Triennale Tkaniny Bajeranckiej w Szczecinie,
- Triennale Ogólnopolskiej Tkaniny Artystycznej w Turku,
- Przeglądzie Twórczości Nieprofesjonalnej Województwa Zachodniopomorskiego. Ponadto pracownia jest organizatorem Pleneru Tkackiego w Kołobrzegu oraz Pleneru Artystycznego w Skokach.