Według ustaleń zielonogórskiego CBŚP we współpracy z KAS od lutego 2015 r. do lutego 2016 r. w zachodniopomorskim działała zorganizowana grupa przestępcza, która trudniła się wyłudzeniami podatkowymi przy obrocie olejem smarowym przerabianym na napędowy. Jej członkowie mieli sprowadzać olej smarowy z Niemiec i Belgii, a następnie w jednej z wsi w zachodniopomorskim przerabiać na olej napędowy. Według dokumentów Polska miała być tylko krajem tranzytowym, a olej smarowy miał trafiać na Łotwę. Funkcjonariusze ustalili jednak, że olej pozostawał w Polsce, a po jego uszlachetnieniu był sprzedawany jako olej napędowy.
- Policjanci ustalili też, że grupa przestępcza utworzyła kilkanaście firm, w tym poza granicami kraju, które były wykorzystywane do kupna, sprowadzania, transportowania i sprzedaży finalnego produktu.
Pracując nad sprawą, funkcjonariusze ustalili, że z tytułu nieodprowadzonych podatków (akcyzowego i opłaty paliwowej i VAT) uszczuplenia podatkowe na szkodę Skarbu Państwa sięgają 26 mln złotych.
Teraz policjanci CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami urzędów celno-skarbowych z Zielonej Góry i Szczecina zatrzymali w zachodniopomorskim (Kołobrzeg, Trzebiatów) 3 mężczyzn, w tym organizatora procederu, którzy w Prokuraturze Regionalnej w Szczecinie usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej i przestępstw karno-skarbowych. Jej liderowi grozi do 10 lat pozbawienia wolności. - informuje kom. Agnieszka Hamelusz rzecznik prasowy komendanta CBŚP.
Do tej pory w sprawie występuje 13 podejrzanych, którym przedstawiono 30 zarzutów, w tym również prania pieniędzy. 6 osób zostało tymczasowo aresztowanych, a pozostałe podpisują policyjne dozory i wpłaciły poręczenia majątkowe. Policjanci zabezpieczyli też mienie przestępców warte ponad 3,3 mln złotych.
Sprawa jest rozwojowa i policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.