Prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i wszelkich narzędzi typu elektronicznego, to stale rosnące zjawisko. Na te właśnie formy przemocy narażeni się szczególnie młodzi ludzie, którzy w dobie XXI wieku masowo korzystają z Internetu.
O tym, jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą korzystanie z internetu, mówiono dziś, (04.04.) podczas konferencji „Cyberprzestępczość w sieci”. Organizatorem spotkania była Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Gryficach. Współorganizatorem Komenda Powiatowa Policji w Gryficach przy współpracy Prokuratury Rejonowej w Gryficach.
Konferencja skierowana była do dyrektorów, pedagogów i przedstawicieli szkół oraz placówek oświatowych w powiecie gryfickim. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także pan Ireneusz Wojciechowicz wicestarosta Powiatu Gryfickiego, panie Alina Przerwa kierownik Oddziału Wydziału Nadzoru Pedagogicznego w Nowogardzie Kuratorium w Szczecinie i Hanna Boguta Starszy Wizytator Oddziału Wydziału Nadzoru Pedagogicznego w Nowogardzie Kuratorium w Szczecinie, oraz pan mł. insp. Krzysztof Boguszewicz Komendant Powiatowy Policji w Gryficach, pan Andrzej Mruk Prokurator Prokuratury Rejonowej w Gryficach, a tkaże panie Marta Łakomy-Zinowik dyr Wydziału Edukacji Powiatu Gryfickiego oraz Iwona Małek dyr Ośrodka Pomocy Społecznej w Gryficach.
W czasie przeszło dwugodzinnego spotkania, które odbyło się, w siedzibie Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Gryficach głos zabrali przedstawiciele Policji, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz Prokuratury. Podkom. Zbigniew Frąckiewicz w swoim wystąpieniu przedstawił zarys problematyki bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Zwrócił także szczególną uwagę na nowe zagrożenia - mowa tu o grach „Niebieski Wieloryb” i „Wróżka Ognia”. O samookaleczeniach, a więc o ranach zadawanych sobie przez młodych ludzi i przyczynach, dla których to robią mówiła psycholog Dorota Dobrosolska z PPP w Gryficach. Z kolei Renata Bodnar również psycholog na co dzień pracujący w gryfickiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przedstawiała zebranym zagrożenia uzależnieniami behawioralnymi dzieci i młodzieży z województwa zachodniopomorskiego, w tym także z gminy Gryfice. Ostatnim prelegentem, który zabrał głos podczas konferencji, był prokurator Andrzej Mruk, który pokrótce przedstawił, jak wygląda i jak nierzadko trudna jest walka z cyberprzemocą od strony prawnej.
Dyrektor Prodani Psychologiczno-Pedagogicznej w Gryficach pani Joanna Szczudło serdecznie dziękuje Komendzie Powiatowej Policji w Gryficach, Prokuraturze Rejonowej w Gryficach oraz swoim pracownikom za profesjonalne przygotowanie konferencji.