Uważni obserwatorzy lokalnej sceny politycznej nie przypominają sobie tak burzliwych posiedzeń rady miejskiej, jak ostatnie.
Pan Jan Kaniewicz pełniący od 30 czerwca br. zaszczytną funkcję Przewodniczącego Rady Miejskiej w Trzebiatowie zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby Rada pracowała sprawnie, z pożytkiem dla Gminy i jej mieszkańców. Był trochę zdziwiony rezygnacjami czwórki radnych komitetu „Twoja i Moja Gmina” z pełnionych funkcji w komisjach. - Próbuje się problemy przezwyciężać, to nasz obowiązek, a nie rezygnuje się – komentuje 6 lipca br. w rozmowie z reporterką SuperPortalu24. – Rada musi wolę radnego zaakceptować, nie mamy na to wpływu – mówi - trudno będzie wybrać nowych przewodniczących komisji – dodaje. Ma nadzieję na współpracę pomiędzy radą a prężnie działającym burmistrzem. Chce, by mieszkańcy sami oceniali pracę radnych po czynach, po tym, co będzie zrobione.
Zwołana na dziś (14.07.) sesja Rady Miejskiej zakończyła trwający od 5 lipca proces zmian w komisjach.
- Aby prowadzić właściwie pracę, musimy powołać nowych przewodniczących, a w składach osobowych, do tej pory obowiązujących, nie ma możliwości wyłonienia przewodniczących z grupy naszego klubu. Dlatego też postanowiliśmy, aby zmienić składy osobowe poszczególnych komisji tak, aby można było w składzie komisji wyłonić przewodniczącego – informuje przewodniczący.
Mimo burzliwego przebiegu i niezadowolenia radnych z komitetu „Twoja i Moja Gmina” doszło do zmian nie tylko na stanowiskach przewodniczących, ale powołano nowe składy komisji funkcjonujących w Radzie Miejskiej.
Komisja Rewizyjna - skład komisji:
1. Arndt Artur
2. Handor Helena
3. Kargul Jan- przewodniczący komisji
4. Kulasek Anna
5. Ziarno Józefa
Komisja Rozwoju Gospodarczego - skład komisji:
1. Arndt Artur – przewodniczący komisji
2. Kaniewicz Jan
3. Krychowiak Edward
4. Makarewicz Mirosław
5. Ziarno Józefa
Komisja Spraw Społecznych- skład komisji:
1. Barański Bogusław
2. Kargul Jan
3. Pasek Artur
4. Pietrzykowska Irena
5. Sudaj Danuta - przewodnicząca komisji
Komisja Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej - skład komisji:
1. Handor Helena - przewodnicząca komisji
2. Matulewicz Stanisław
3. Minko Zofia
4. Poluszyński Paweł
5. Sudaj Danuta
- Jesteśmy jako klub radnych bardzo niepocieszeni takim obrotem sprawy. Wczoraj i przedwczoraj były moje rozmowy telefoniczne z Przewodniczący Rady Miejskiej, panem radnym Janem Kaniewiczem i mając na uwadze to, co się wcześniej działo i to pęknięcie w Radzie Miejskiej po tym, jak w połowie czerwca złożono te dokumenty o podwyżkach diet, o zmiany w komisjach, o odwołanie przewodniczącego rady, to myśmy nie wycofali się z pracy, współpracy. Owszem złożyliśmy deklarację, że rezygnujemy z przewodniczenia komisjom, nie chcieliśmy brać odpowiedzialności za organizację. Natomiast deklarowaliśmy i deklarujemy ciągle współpracę z pozostałą częścią radnych, czyli w ramach całej rady i z burmistrzem. Teraz w tym naszym oświadczeniu jest jasno napisane, że płaszczyzną współpracy czy spoiwem przy tym pęknięciu, jakie nastąpiło, żeby nie rozbijać tego nadal, nie dzielić, tylko zacząć pracować, powinny być rozmowy merytoryczne wszystkich radnych na temat sytuacji, w jakiej jest nasza gmina i po prostu wytyczenia, ustalenia najpoważniejszych problemów w kwestii, nad którymi powinniśmy zacząć pracować i przyjęcie tych kluczowych założeń do pracy. Jeżeli uznamy wspólnotę celów (obie grupy), jeżeli będziemy w miarę zgodni co do dróg dochodzenia do realizacji tych celów, to uważaliśmy, że jest to materia, w której znów znajdziemy porozumienie w radzie i tą zaognioną sytuację naprawimy. (…) Czy idziemy w dobrym kierunku, czy rzeczywiście tą współpracę mamy zacząć, gdy zostaniemy totalnie ubezwłasnowolnieni, z brakiem możliwości wpływania na to wszystko – idzie to wszystko w złym kierunku. Ale pracować na pewno będziemy, niczego nie bądziemy torpedować, nie będziemy jakąś zajadłą opozycją. Decyzje bądziemy podejmować w oparciu o racjonalne argumenty w oparciu o ekonomiczne przesłanki, o korzyści dla społeczeństwa – komentuje obecną sytuację radny Mirosław Makarewicz (były przewodniczący).
W drugiej części sesji radni zajęli się projektem korekt i zmian do Strategii Rozwoju Gminy Trzebiatów. Zaktualizowano strategię rozwoju, zaplanowano:
- budowa ścieżki rowerowej z Nowielic od Trzebusza i Mrzeżyna,
- termomodernizacja Gimnazjum Publicznego i zespołu szkół w Mrzeżynie jak również budynku na stadionie oraz niektórych kamienic w mieście.
- inwestycje związane z rozbudową dróg, ulic m.in. w Mrzeżynie na ulicy Kopernika i remont chodników osiedla za Regą.
- rozbudowa oczyszczalni ścieków w Trzebiatowie
- budowa lokalnej oczyszczalni w Gołańczy Pomorskiej
- wiejskiej świetlicy doczekają się Nowielice i Wlewo
- przebudowę placu przy Pomniku Zaślubin, gdzie znajduje się jedno z zejść na plażę.
- budowa nowych 10 placów zabaw,
- rewitalizację parku miejskiego
- bardzo ważnego dla miasta dokumentu – Planu Rewitalizacji Lokalnej.
– plan budowy ciągu rowerowo – pieszego, który będzie przebiegał wzdłuż murów
- projekt stworzenia muzeum regionalnego.
To tylko część z długiej listy przedsięwzięć ujętych w strategii aż do roku 2023.