Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego pierwsze obchody przypadały na 21 lutego następnego roku, w rocznicę demonstracji w stolicy Bangladeszu, Dhace, która miała miejsce w 1952 roku. Podczas zamieszek życie straciło 5 studentów - domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Dzień ten z założenia ma zachęcić ludzi do pielęgnowania swoich ojczystych języków, a także dbania o kulturę narodową państw.
W Polsce Dzień Języka Ojczystego obchodzimy od 2005 roku. W tym roku po raz trzeci własne obchody zorganizowało LO im. Bolesława Chrobrego w Gryficach. Na uroczystość zostały zaproszone wszystkie szkoły w powiecie. 9 z nich odpowiedziało na zaproszenie i wysłało swoich przedstawicieli. W programie obchodów znalazł się m.in. konkurs językowy oraz dyktando, a na gości czekały poczęstunki w postaci ciast i napojów. W trakcie uroczystości odbyła się także konferencja powiatowa w ramach realizacji programu Erasmus+ pt. "Ostatnia szansa – zachowanie bioróżnorodności dla następnych pokoleń".
- Ważne jest aby pielęgnować nasz piękny język, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy tak wiele osób go kaleczy - mówiła podczas swojego wystąpienia dyrektor LO im. Bolesława Chrobrego, Jolanta Folwarska. Faktycznie - mimo powszechnej edukacji, wciąż wielu polaków używa takich słów jak "przyszłem", "wzięłem", "wziąść", czym bardzo kaleczą język polski. Przeciwdziałanie takim właśnie tendencjom promuje Międzynarodwy Dzień Języka Ojczystego.