UZALEŻNIENI OD KULTURY - WAKACJE W TOK - u

TOK realizuje projekt profilaktyczny „ARTrzebiatów - uzależnieni od kultury”. Jest to cykl ciekawych zajęć stanowiący alternatywę na nudę i stwarzający pole do popisu niezwykłej wyobraźni dzieci.

Bardzo ważne jest, by w młodych osobach kształtować nawyki aktywnego i kreatywnego spędzania wolnego czasu. Taki styl promują pracownicy TOK – u i zachęcają dzieci do udziału w przygotowanych zajęciach.

- W trakcie wakacji w pałacu bardzo dużo się dzieje. Codziennie prowadzone są zajęcia z KLANZĄ, czyli z animatorami, którzy prowadzą naprawdę ciekawe gry, zabawy, animacje. W tym tygodniu dzieci poznają świetne gry bez prądu - informuje Marta Górska, główny instruktor.

Uwzględniając potrzeby dzieci i młodzieży animatorzy na zajęciach wplatają elementy socjoterapii, metodę gier dydaktycznych oraz dużo plastyki, muzyki i tańca.

- Dzieci grają w gry planszowe, między innymi w „Halli Galli”, „Dobble”, „Pszczółki”. Są to gry dla dzieci już od czwartego roku życia, a tak naprawdę gry, które wciągają również starszych. Staramy się, by dzieci dostosowały się do zasad. Łatwiej jest mówić o zasadach, kiedy trzeba je wprowadzać w grach, wspólnie ich pilnować, przestrzegać. Dzieci też rywalizują, ale staramy się, aby to była taka zdrowa rywalizacja. Takie jest nasze hasło: Czy wygramy, czy przegramy, zawsze dobry humor mamy. Także budujemy z klocków i rurek konstrukcyjnych BAMP. Oprócz tego stosujemy klocki kukurydziane PlayMais - y i nowe duńskie klocki Plus - Plus, z których można budować, tworzyć płasko i przestrzennie – mówi Joanna Łojewska, animatorka.

- Dzieje się tu dużo ciekawych rzeczy, które mają za zadanie odciągnąć dzieci od komputerów, zachęcić do uczestniczenia w innych zajęciach. Później panie z KLANZY zastosują jeszcze inne metody. Będzie pedagogika cyrku i zabawy artystyczne, kulinarne. Dzieci czekają bardzo na zajęcia teatralne, które odbędą się w sierpniu. Będą prowadzone przez Krzysztofa i Różę Włosińskich i są to zajęcia, podczas których powstaje etiuda teatralna, będąca taką ozdobą „Nocy w Muzeum” 19 sierpnia – dodaje Marta Górska.

Bardzo ciekawym wydarzeniem  dla dzieci było spotkanie ze strażakami z OSP Trzebiatów. Opowiedzieli oni o różnych sytuacjach zagrożenia w jakich mogą znaleźć się dzieci, jak ich unikać i jak sobie radzić. Na uwagę zasługuje jeszcze jedna akcja:

- „Czytające podwórka” to jest akcja coroczna odbywająca się w czasie wakacji. Jeździmy co tydzień w czwartki do małych miejscowości w okolicach Trzebiatowa, aby propagować czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Zazwyczaj czyta nasza pani dyrektor, Renata Teresa Korek. Bywało tak, że czasami czytali też autorzy książek  - mówi Karolina Kurczewska, bibliotekarka. Czytanie połączone jest z innymi atrakcjami.

Na stronie TOK – u pojawią się filmiki z zajęć z dziećmi. Można będzie zobaczyć również film nagrany przez dzieci (na warsztatach filmowych z Pawłem Kulą) za pomocą profesjonalnej kamery - „Migawki z wakacji”.

W ramach realizowanego projektu TOK otrzymał dofinansowanie z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Trzebiatowie

 

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia