Szlak wziął swoją nazwę od słonicy, która w XVII wieku podczas podróży z cyrkiem po całej Europie odwiedziła również to miasto. Jej historię oraz historię miasta można poznać przemierzając dwukilometrowy szlak, który jednocześnie obejmuje najważniejsze zabytki Trzebiatowa. Przy dziewięciu zabytkach są umieszczone opisy w języku polskim i niemieckim. Ponadto na każdej tablicy znajdują się zagadki dla najmłodszych turystów. Pozwalają one w atrakcyjny sposób poznać historię miasta.Aby ułatwić zwiedzanie, miasto przygotowało dla turystów niespodziankę – bezpłatnego przewodnika:
- Jest to kontynuacja z ubiegłego roku. Co niedzielę przewodnicy będą czekać przy urzędzie miejskim, przy głównym wejściu. Od godziny 15:00 czekamy 15 minut na turystów, następnie idziemy z grupą na spacer po Trzebiatowie Szlakiem Słonia. Każdy przewodnik wie, którymi miejscami ma iść, aczkolwiek ta trasa może różnie przebiegać, ale obiekty będą zwiedzane te wszystkie, które są ujęte w programie dwugodzinnym – informuje Ewa Fudała, licencjonowany pilot wycieczek, przewodnik turystyczny z klubu Baszta Kaszana.
Dziś (3.07) ja dołączam do grupy turystów. Spacer po mieście zaczyna się na Rynku Staromiejskim z pięknym Ratuszem w centrum i kamieniczkami dokoła.
- Mówi się, że Trzebiatów to drugi Kazimierz Pomorza - informuje pani przewodnik.
- Brakuje tylko studni – śmieje się turystka z Warszawy.
Odwiedzamy gotycki kościół Macierzyństwa NMP, który pełni funkcję Archidiecezjalnego Sanktuarium Maryjnego Macierzyństwa NMP. W nim podziwiamy koronowany obraz Madonny z Dzieciątkiem z 1867r. Następnie udajemy się na dziedziniec Pałacu nad Młynówką. Jego początki sięgają XIII wieku. Warto wspomnieć, że w XVIII wieku mieszkała tu Maria z Czartoryskich Wirtemberska. Jej imię nosi mieszcząca się obecnie w pałacu biblioteka publiczna. Swoją siedzibę ma tutaj również Trzebiatowski Ośrodek Kultury. Kierując się do Baszty Prochowej, zwanej Kaszaną, przechodzimy obok przepięknie zachowanych murów obronnych z XIII – XIV wieku. Dalej przechodzimy obok Kaplicy Świętego Ducha, dawnej kaplicy szpitalnej. Ważnym punktem wycieczki jest sylwetka słonia z 1639r. wykonana techniką sgraffiti na ścianie jednej z kamienic. Sympatycznym miejscem do spacerowania okazał się również kamienny, zabytkowy most nad Regą.Warto dodać, że w Trzebiatowie zachował się dawny, średniowieczny układ Starego Miasta, nazywany szachownicowym.
- Turyści powinni tutaj zrobić pierwszy krok, do legendarnej Baszty Kaszanej i stąd zacząć wędrówkę po Trzebiatowie, Szlakiem Słonia – zachęca do zwiedzania miasta Danuta Sudaj, radna gminy Trzebiatów.