Obrady Zjazdu bardzo sprawnie poprowadził druh Franciszek Gródecki. W gminie Płoty aktualnie działa 5 jednostek OSP z tego 3 w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. OSP w gminie Płoty na chwilę obecną liczy 242 członków w tym 60 kobiet. Jednym z głównych osiągnięć gminnego OSP jest utworzenie dwóch Kobiecych Drużyn Pożarniczych, panie biorą udział w akcjach ratowniczo – gaśniczych. Powstają też kolejne Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. Jest to najlepszy sposób do zachęcenia młodych ludzi do wstępowania do OSP i na stałą kontynuację zmiany pokoleniowej w szeregach strażaków. Kolejne zawody sportowo pożarnicze wykazują dobre wyszkolenie Płotowskich strażaków.
W trakcie Zjazdu podkreślono też, że systematycznie prowadzone działania doprowadziły, że wszystkie jednostki mają wystarczającą ilość strażaków z uprawnieniami do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych a jednostki są w pełni wyposażone w nowoczesny sprzęt specjalistyczny.
W tej sytuacji nie było żadnych problemów z jednogłośnym uzyskaniem przez ustępujący zarząd absolutorium.
Wybrano 14 osobowy Zarząd Miejsko-Gminnego Oddziału OSP w tym sześcioosobowe prezydium: nowym Prezesem Oddziału Miejsko Gminnego został Krzysztof Bajkowski, dwaj wiceprezesi to: Bogdan Kałużny i Tomasz Trybuchowski. Funkcję sekretarza powierzono Małgorzacie Jabłońskiej a skarbnikiem został Ryszard Pawelec. Ryszard Bajkowski jest nowym Komendantem Miejsko-Gminnym.
Przewodniczącą trzyosobowej Komisji Rewizyjnej została Andżelika Sobczak. Na przedstawicieli do Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP wybrani zostali: Franciszek Gródecki, Ryszard Bajkowski, Małgorzata Jabłońska i Janusz Przybysławski.
Wśród zadań wskazanych do realizacji w nowej kadencji władz znalazły się postulaty rozszerzenia działań OSP o charakterze kulturalnym oraz mających wzmacniać integrację środowisk strażackich w całej gminie. Padła też propozycja podjęcia działań dla ufundowania sztandaru dla Miejsko Gminnej organizacji ZOSP W Płotach.
W końcowej części zjazdu głoś zabrał burmistrz Płotów Marian Maliński, który podkreślił duże uznanie władz samorządowych i zapewnił, że wsparcie jakie płotowski samorząd od lat udziela strażakom będzie w dalszym ciągu kontynuowane.
Jeżeli jesteśmy przy wspieraniu władz samorządowych to dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców w gminie Płoty mogą zilustrować dwie proste liczby. W trakcie kończącej się kadencji nakłady finansowe na funkcjonowanie OSP w gminie Płoty z budżetu centralnego i wojewódzkiego wyniosło ok. 150 tys. zł natomiast z budżetu gminy w tym samym czasie nakłady te to 1 000 200. złotych.
Wszystkim strażakom wszelkiej pomyślności, dalszych sukcesów zawodowych i osobistych oraz niezmiennie tyle samo pomyślnych powrotów z akcji co wyjazdów.