Planowanych zmian w prawie farmaceutycznym, które mają zacząć obowiązywać w 2017 roku, jest wiele. Część z nich ma spowodować, że z aptekarskich półek znikną kosmetyki, a z obrotu poza aptecznego leki. Czy to dobre zmiany? Zapytaliśmy o to gryfickich farmaceutów.
- Trudno jest się w tej chwili odnieść do zmian, bo ich jeszcze nie ma. Część z nich jest na pewno potrzebna, inne nie. Na pewno dobrym pomysłem jest, aby aptekę mógł posiadać tylko farmaceuta, a także określenie odległości, w jakich mogą się znajdować od siebie apteki – mówi Michał Mikuś z Apteki „Zdrojowa” w Gryficach. Zgodnie z nowym planem apteki będzie mogła dzielić od siebie odległość minimum 1 kilometra.
Według farmaceutów niekorzystne dla aptekarzy będzie wprowadzenie zakazu sprzedaży kosmetyków i suplementów. – To nie jest dobry pomysł. Nasi klienci są przyzwyczajeni, że mogą u nas kupić kosmetyki i robią to. Wprowadzenie zakazu ich sprzedaży spowoduje tylko chaos – uważa Anna Kieliszek z Apteki Centrum Zdrowia. Jednak nie wszyscy aptekarze podzielają tę opinię. Według Michała Mikusia aptekarze powinni się skupić przede wszystkim na sprzedawaniu wyrobów medycznych.
Z kolei wszyscy są zgodni co do zakazu sprzedaży leków poza aptekami. – To jest bardzo dobry pomysł. Wszystkie leki muszą być kontrolowane zarówno pod względem daty ważności, jak i warunków, w jakich są one przechowywane, a w miejscach innych niż apteki jest to niekontrolowane. W sklepach czy na stacjach paliw leki stoją w miejscu, w którym jest zmienna temperatura, przy drzwiach czy gdzieś przy nadmuchach, z których leci gorące powietrze. Tak nie może być, bo leki muszą być przechowywane w odpowiedniej temperaturze – mówi Anna Kieliszek. Poza tym, według farmaceutów wycofanie sprzedaży leków ze sklepów czy stacji paliw sprawi, że klienci nie będą kupować ich bez potrzeby i na zapas.
Nowe prawo ma także regulować maksymalną ilość aptek przypadających na jednego farmaceutę. Ma to na celu ograniczenie sieci aptekarskich, które są bardzo konkurencyjne pod względem cenowym w stosunku do aptek indywidualnych. Zgodnie z nowym prawem jeden farmaceuta będzie mógł prowadzić maksymalnie cztery apteki.