Obowiązek wnoszenia opłaty za psa obowiązuje do stycznia 2020 roku. Kwestie tą reguluje uchwała Rady Miejskiej w Gryficach z listopada ubiegłego roku, która jednomyślnie została podjęta przez radnych.
Opłatę za psa w kwocie 70 złotych należy uiścić do końca czerwca. Jeśli ktoś nabył zwierzę w drugiej połowie roku, do zapłacenia ma 35 złotych.
Kiedy w listopadzie jako pierwsi poinformowaliśmy o zamiarze wprowadzenia przez gryficki samorząd obowiązku opłaty, wywołało to gorącą dyskusję wśród posiadaczy psów. Większość z ich nie była zadowolona z dodatkowego wydatku.
Choć przepisy weszły w życie, to nie do końca wiadomo, w jaki sposób będzie egzekwowana opłata i skąd będzie wiadomo, kto jest posiadaczem psa. Zapytany o to podczas listopadowej sesji przez jednego z radnych burmistrz Gryfic odpowiedział:
- Nie ma dzisiaj takiego mechanizmu, który zmuszałby podatnika do uiszczenia tej opłaty. Chcemy to zrobić na zasadzie poczucia obowiązku obywatelskiego. Każdy, kto posiada psa, w dobrej wierze będzie musiał płacić podatek (…). Myślę, że jest to nie za duża opłata, a jednocześnie przypominająca, że jak się jest właścicielem, to są z tego tytułu obowiązki.
Zgodnie z uchwałą z opłaty zwolnione są:
- członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej – pod warunkiem wzajemności;
- osoby zaliczane do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych – z tytułu posiadania jednego psa;
- osoby niepełnosprawne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych – z tytułu posiadania psa asystującego;
- osoby w wieku powyżej 65 lat prowadzącą samodzielnie gospodarstwo domowe – z tytułu posiadania jednego psa;
- podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych – z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów;
- osoby oraz instytucją posiadające psa w celu przeprowadzenia terapii z jego udziałem, tj. dogoterapii.
Wpłaty należy dokonać w kasie Urzędu Miejskiego I piętro pokój 120 lub na rachunek bankowy B. S. Gryfice 67 9376 0001 0000 0547 2001 0007.
Czytaj także: Radni jednomyślnie wprowadzili opłatę za psa
Czytaj także: Czy mieszkańcy Gryfic będą płacić za psa?