Złożony przez Gaz-System S.A. wniosek, jest częścią postępowania w sprawie realizacji gazociągu Baltic Pipe, łączącego systemy gazownicze Danii i Polski.
- To kolejny krok w kierunku realizacji strategicznego projektu utworzenia nowego korytarza umożliwiającego transport gazu z Norwegii na rynki polski i duński - mówi wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc – Baltic Pipe i gazoport, te dwie strategiczne inwestycje ulokowane na Pomorzu Zachodnim, mają istotne znaczenie dla wzmocnienia polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
Decyzja zostanie wydana po przeprowadzonym postępowaniu na podstawie ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Jeżeli wniosek jest kompletny i nie będzie wymagał dodatkowego postępowania, decyzja zostanie wydana w ciągu 30 dni.
Przypomnijmy. Baltic Pipe to strategiczny projekt - realizowany w Polsce przez Gaz-System a w Danii przez Energinet. Jego celem jest utworzenie nowej drogi dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki: duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Realizacja tej inwestycji wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz przyczyni się do wzrostu konkurencyjności polskiego rynku gazu. Gazociąg będzie mógł transportować 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m3 surowca z Polski do Danii.
25 listopada br. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie wydała decyzję środowiskową dla gazociągu podmorskiego wchodzącego w skład projektu Baltic Pipe, zlokalizowanego w polskiej części Morza Bałtyckiego. Zgodnie z nią rurociąg będzie wychodził na w rejonie miejscowości Niechorze i Pogorzelica (gm. Rewal).
Czytaj także: Baltic Pipe: wybrano miejsce wyjścia na ląd