Lubisz zbierać i jeść grzyby? Pamiętaj, by zachować ostrożność!

Jesień to czas długich wieczorów, grubych swetrów i rodzinnych grzybobrań. Żeby zbieranie grzybów i przygotowywanie domowych sosów nie zakończyło się tragicznymi konsekwencjami, musimy pamiętać o kilku zasadach. Państwowa Inspekcja Sanitarna przypomina, na co zwracać uwagę.

Pierwszą i najważniejszą regułą jest to, żeby zbierać tylko i wyłącznie te grzyby, co do których nie mamy wątpliwości, że są jadalne. Warto w tym celu korzystać z powszechnie dostępnych atlasów. W ten sposób unikniemy niebezpiecznej pomyłki. PSSE podkreśla, że zbierać powinniśmy tylko grzyby wyrośnięte i dobrze wykształcone. Dlaczego? To proste – młode owocniki nie mają jeszcze wykształconych cech gatunkowych, przez co stanowią przyczynę błędów w rozróżnianiu.

Początkującym grzybiarzom zaleca się zbieranie grzybów rurkowych, ponieważ w tej grupie nie ma gatunków śmiertelnie trujących, co znacząco zmniejsza ryzyko zatrucia. Bardzo ważnym jest, jak przypomina PSSE, unikanie błędnych metod rozpoznawania trujących gatunków, takich jak np. zabarwianie cebuli podczas gotowania, ciemnienie srebrnej łyżeczki czy gorzki smak (gatunki śmiertelnie trujące, takie jak muchomor sromotnikowy, mają przyjemny i słodki posmak). Gdy już zbieramy te dary lasu, pamiętajmy by umieszczać je w przewiewnych koszykach – przechowywanie ich w foliowych reklamówkach powoduje zaparzanie i przyspiesza psucie grzybów. Potraw z grzybów czy świeżych okazów nie należy przechowywać zbyt długo.

Powinniśmy także zwrócić uwagę na to, by nie wyruszać na grzybobranie w okolice skupisk odpadów, tj. zakładów produkcyjnych. Osobniki rosnące przy drogach o dużym natężeniu ruchu czy w rowach także nie będą smakowały najlepiej – grzyby wchłaniają z otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia. Grzyby niejadalne i trujące także stanowią cześć ekosystemu, dlatego nie należy ich zbierać, ani niszczyć. Wszelkie wątpliwości na temat grzybów rozwieją na bezpłatnej konsultacji pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gryficach.

PSSE w Gryficach przypomina także, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2011 w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych, środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy (Dz. U. z 2011 r. Nr 115, poz. 672), zarówno świeże, jak i suszone grzyby wprowadzone do obrotu handlowego muszą posiadać atest wystawiony przez wykwalifikowanego grzyboznawcę lub klasyfikatora – w przypadku tych świeżych.

 

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia