Tlenowa terapia hiperbaryczna jest jedną z najbardziej efektywnych metod dostarczania tlenu do wszystkich komórek ciała. Wykorzystanie ciśnienia wyższego niż atmosferyczne pozbawia tlen fizjologicznych barier przenikania przez tkanki. Oznacza to, że tlen może przenikać tam, gdzie w normalnej sytuacji nie ma szans się przedostać – czyli do obszarów źle ukrwionych, np. ran czy ognisk udarowych. Gazy znajdujące się pod zwiększonym ciśnieniem (hiperbarycznym) mogą szybciej dyfundować do płynów i gromadzić się w zwiększonych stężeniach. Ekspozycja pacjenta na 100% tlen znajdujący się pod zwiększonym ciśnieniem w szczelnym pomieszczeniu, jakim jest komora hiperbaryczna, skutecznie wysyca tkanki tlenem. Tlen przenika nie tylko do czerwonych krwinek – jego stężenie zwiększa się także w osoczu, układzie limfatycznym i płynie mózgowo-rdzeniowym.
Terapia hiperbaryczna sprzyja fizjologicznym procesom w organizmie, usprawniając regenerację tkanek i gojenie ran w przypadku takich schorzeń jak stopa cukrzycowa, powikłania po radioterapii tkanek miękkich i kości. Sprzyja także neowaskularyzacji, czyli powstawaniu nowych naczyń w przypadku urazu lub choroby. Terapia hiperbaryczna zmniejsza stan zapalny i ma udowodnioną skuteczność w szeregu jednostek chorobowych takich jak infekcje bakteryjne, fibromialgia czy borelioza.
źródło: Facebook SPZZOZMedicam
- Szpital w Gryficach jest bardzo ważną placówką medyczną na mapie województwa zachodniopomorskiego. Właśnie dlatego cały czas zależy nam na rozwoju gryfickiego szpitala - mówi w rozmowie z reporterem SuperPortalu24 wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa. - Przyznam szczerze że wielokrotnie rozmawiałem z lekarzami z Gryfic i oni mówili wprost, że komora hiperbaryczna w Gryficach jest bardzo potrzebna. Wiadomo przecież, że gryficki szpital słynie z oddziału oparzeniowego. Dla pacjentów z oparzeniami terapia hiperbaryczna jest najlepszym ratunkiem - mówi marszałek Rzepa.
Obecnie w Polsce jest tylko kilka komór hiperbarycznych. Kiedy trafi do Gryfic? Tego nie wiadomo, bo dzisiejsze milionowe dofinansowanie to tylko część kwoty niezbędnej do stworzenia Centrum Terapii Hiperbarycznej w Gryficach. Szacuje się, że cała inwestycja będzie kosztowała około 4-5 milionów złotych.
Dziś (13.03.) podpisana została umowa, z której wynika, że Województwo Zachodniopomorskie przyznaje dotację celową w kwocie 1.000.000,00 zł z przeznaczeniem na dofinansowanie zakupu zespołu komory hiperbarycznej.