Kilku pijanych zatrzymanych jednego dnia

Niestety mimo wielu apeli nadal nie brakuje kierowców, którzy prowadzą samochód po spożyciu alkoholu. Tylko jednego dnia gryficcy policjanci zatrzymali trzech pijanych kierowców.

Mimo szeregu działań profilaktycznych oraz informacyjnych w mediach odnotowuje się przypadki kierowania pojazdami mechanicznymi czy rowerami w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwości. W poniedziałek policjanci gryfickiej powiatówki wyeliminowali z ruchu trzech nietrzeźwych kierowców i jednego kierującego w stanie po użyciu alkoholu. Pomimo tego, iż za kierowanie pojazdem mechanicznym grożą surowe kary m.in. finansowe, najistotniejsze jest to, że nietrzeźwi kierowcy stanowią śmiertelne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Policja przypomina, kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu do 14 dni, grzywną do 5000 zł i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Natomiast za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do 2 lat.
Oprócz kary pozbawienia wolności, w przypadki przestępstwa, sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju na okres od minimum 3 lat do lat 15.

W przypadku popełnienia w okresie próby ponownie przestępstwa prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, Sąd bezwarunkowo orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.

Ponadto, jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości, sprawca spowodował wypadek, w którym są zabici lub ranni sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. Kwota maksymalna świadczenia pieniężnego wynosi 60 tys. zł.

Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości związanych z odpowiedzialnością karną oraz nie dopuścić do tragedii należy zachować zdrowy rozsądek i pod żadnym pozorem nie wsiadać za kierownicę po alkoholu.

Pamiętajmy, że istnieje możliwość sprawdzenia swojego stanu trzeźwości w każdej jednostce policji przed planowaną podróżą np. po zakrapianej imprezie.

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia