Daniel Kubiak, mieszkaniec Gryfic jakiś czas temu kupił w sieci telefon komórkowy. Wymarzony model kosztował 1500 zł. – Znalazłem w serwisie ogłoszeniowym ofertę na telefon jaki chciałem. Wszystko było idealne. Zadzwoniłem pod wskazany numer, mężczyzna, który odebrał telefon potwierdził, że oferta jest aktualna. Przelałem pieniądze i od tego momentu kontakt się urwał – opowiada Daniel Kubiak, który do tej nie odzyskał swoich pieniędzy. – Kiedy zadzwoniłem z innego numeru i podałem się za nowego klienta zainteresowanego telefonem oszust powiedział, że oferta jest aktualna.
W policji działa specjalna sekcja do cyberprzestępczości. To właśnie policjanci namierzyli człowieka, który oszukał gryficzanina. Co z tego, skoro oszust z Jeleniej Góry oficjalnie nie ma ani grosza w kieszeni, więc nie jest w stanie nic oddać.
Według statystyk ponad połowa polaków robi zakupy w Internecie. Szeroki wybór asortymentu, niższe ceny niż w tradycyjnym sklepie sprawiają, że chętnie kupujemy w sieci. Jak się okazuje na terenie powiatu gryfickiego policja nie odnotowuje wielu przestępstw w tym segmencie. - Przypadki oszustw w Internecie zdarzają się w naszym mieście sporadycznie, ponieważ cały czas prowadzimy działania profilaktyczne w tej dziedzinie – tłumaczy Zbigniew Frąckiewicz z gryfickiej policji. – Już w szkole dzieci odbywają specjalne prelekcje z policjantami i rozmawiamy z nimi także o bezpieczeństwie w Internecie. Jednak uczulam, że jeżeli ktoś został oszukany w Internecie, powinien od razu zgłaszać to na komendzie – dodaje.
Przykrych, kosztownych doświadczeń podczas zakupów w Internecie można uniknąć. Wystarczy przestrzegać kilku zasad. O wskazówki poprosiliśmy specjalistów z firmy KOMP.TECH, którzy w Gryficach prowadzą jeden z największych sklepów komputerowych w Internecie.
1. Sprawdź dane adresowe i wiarygodność firmy. Kupuj jedynie w renomowanych sklepach internetowych. Sprawdź firmę po NIP oraz danych kontaktowych firmy. Jeśli nie jesteś pierwszym oszukanym klientem na pewno znajdziesz to w Google. Możliwość odbioru osobistego oraz wysyłka za pobraniem może świadczyć o dobrych intencjach sprzedawcy - mamy pewność że firma istnieje i można ją fizycznie odwiedzić.
2. Sprawdź bezpieczeństwo komunikacji (przy adresie powinna być kłódka z informacją o bezpieczeństwie) SSL w koszyku to podstawa bezpieczeństwa - bardzo dobrze jeśli bezpieczeństwo zapewnione jest na całej witrynie sprzedawcy.
3. Przeczytaj regulamin przed zakupami, szczególnie należy zwrócić uwagę na sposoby płatności, czas dostawy, możliwość zwrotu i reklamacji zakupionych produktów.
4. Wybieraj sklepy zintegrowane z zewnętrznymi platformami oceniania (Opineo, Ceneo, Trusted Shops, itp) Przy opcjach zaufanych opinii sprzedawca nie ma wpływu na wystawiane opinie o sklepie - sklepy zawsze znajdą niezadowolonych klientów, jednak jest to podstawą że sklep realizuje zamówienia. W ogólnej ocenie sklepu powinny przeważać pozytywne opinie.
5. Zachowaj korespondencję ze sklepem Zachowaj mailową korespondencję ze sklepem oraz dokument sprzedaży, łatwiej w przyszłości określić daty oraz odległości czasowe między etapami zamówienia.