Egzamin ósmoklasisty… Przepustką czy przeszkodą do sukcesu?

W kwietniu br. uczniowie klas ósmych przystapili po raz pierwszy do egzaminu, który zdawali z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego. W naszym powiecie największą popularnością cieszył się oczywiście język angielski, który wybrało 468 osób spośród 562, tylu bowiem było ósmoklasistów we wszystkich szkołach powiatu gryfickiego.

Jak wypadł powiat gryficki? Niestety, nie najlepiej. Wyniki wszystkich 23 szkół złożyły się na jego średni wynik, a ten z każdego przedmiotu jest niższy od średniego wyniku województwa czy kraju. Wprawdzie są w naszym powiecie szkoły, które znakomicie się obroniły, jednak  nie były w stanie przysłonić porażek innych placówek.

Zdecydowanym liderem jest Szkoła Podstawowa w Gryficach (mieszcząca się przy ul. Wałowej 18), która uzyskała najwyższe wyniki z języka polskiego (78,07% - IX miejsce w województwie zachodniopomorskim) oraz matematyki (68,63%). Z języka angielskiego najlepiej wypadła zaś Prywatna Językowa Szkoła Podstawowa TOP LINK, w której egzamin zdawało 5 uczniów i ich średni wynik wyniósł 79,6%.

Żródło: materiał własny opracowany na podstawie danych zamieszczonych na stronie: www.oke.poznan.pl/cms,5333,wyniki_szkol_srednie_procentowe_2019.htm

Uzyskane przez absolwentów szkół podstawowych rezultaty były bardzo istotne podczas rekrutacji do wybranych szkół. I choć zewsząd docierały narzekania na problemy związane z podwójnym rocznikiem, nie były one straszne osobom, które uzyskały wspaniałe wyniki egzaminu. Kandydat do szkoły ponadpodstawowej mógł zdobyć łącznie 200 punktów, z których aż połowa przypdała właśnie na rezultaty egzaminu (druga połowa to punkty przyznane za oceny na świadectwie szkolnym).

Dobrze zdany egzamin jest niewątpliwie przepustką do sukcesu, gdyż kandydat może uczyć się w wymarzonej szkole. Jednak co dalej z osobami, które nie miały szansy na dobrze zdany egzamin? Opublikowane wyniki pierwszego w Polsce egzaminu ósmoklasisty stanowią cenne źródło informacji na temat konkretnych szkół, a rodzice powinni starannie śledzić przebieg edukacji swoich pociech… Oby nie było za późno przed maturą…

GMINA BROJCE

GMINA GRYFICE

GMINA KARNICE

GMINA PŁOTY

GMINA REWAL

GMINA TRZEBIATÓW

 

 

 

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia