W środę gimnazjaliści w całym kraju, tym także w naszym powiecie rozpoczęli pisanie egzaminów gimnazjalnych. Pierwszego dnia czekały ich przedmioty humanistyczne, tj. język polski, WOS i historia. Wczoraj odbyła się część przyrodnicza (fizyka, chemia, geografia i biologia) oraz matematyczna. Dziś zmagali się natomiast z językiem obcym na poziomie podstawowym i rozszerzonym, czyli w większości z angielskim bądź niemieckim. W sumie napisali w ciągu 3 dni aż 6 egzaminów (uczniowie przystępujący do egzaminu z języka obcego nowożytnego jedynie na poziomie podstawowym piszą w sumie 5 egzaminów), z których 4 (lub 3) trwały 60 minut. Najdłużej natomiast zajęło im pisanie egzaminów z matematyki i języka polskiego, na które jest przewidziane dodatkowych 30 minut. Te egzaminy są dla nich bardzo ważne, gdyż mogą za nie zdobyć aż 100 punktów na 200 możliwych, na które to punkty przede wszystkim zwracają uwagę szkoły średnie przed przyjęciem nowych uczniów.
Przez 3 lata gimnazjum uczyli się i powtarzali materiały do egzaminów, i dzisiaj jest już po wszystkim. Do zakończenia roku zostały im już tylko nieco ponad 2 miesiące, podczas których niewiele się nauczą (większość 3 klasy gimnazjum to przede wszystkim powtórzenie materiału z pozostałych 8 lat edukacji oraz pisanie egzaminów próbnych). Dla tych, co egzaminy gimnazjalne mają dawno za sobą, są one banalnie proste, co jednak sądzą o nich tegoroczni trzeciogimnazjaliści? - Ja podeszłam do egzaminu dość spokojnie. Oczywiście do łatwych nie należał, ale nie ma co się stresować bezsensownie. Szkoda nerwów, lepiej skupić się na rozwiązywaniu zadań - mówi Wiktoria, która dopiero co skończyła pisać egzamin. Większość raczej ma inne podejście - to w końcu od wyników tych egzaminów zależy w większości ich dalsza edukacja, więc o spokojnym podejściu i poddaniu się nieuniknionemu losowi nie ma najmniejszej mowy. Chodzi tutaj oczywiście o tych bardziej ambitnych, którym zależy na dostaniu się do dobrych liceów/techników.
W związku z reformą edukacji i wygaszaniem gimnazjów, ostatni egzamin gimnazjalny odbędzie się w 2019 roku, a będą go pisać obecni uczniowie 1 klasy gimnazjum. W tym samym roku dzisiejsi szóstoklasiści będą pisać egzamin 8-klasisty.